Pojedziemy szybciej z Warszawy do Lublina

Krótsze podróże, większy komfort podróżnych i bezpieczeństwo ma zapewnić modernizacja linii z Warszawy do Lublina. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały trzecią umowę o wartości 480 mln zł na przebudowę odcinka między Otwockiem a Pilawą.
linia-kolejowa-nr-7-modernizacja
Fot. CTV Celestynów/wikipedia.org. Po modernizacji całego odcinka od Warszawy do Lublina pociągi na tej trasie będą mogły kursować z prędkością 160 km na godzinę.

Trzecią, ostatnią z zasadniczych umów na przebudowę linii numer 7 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 5 czerwca. Koszt przebudowy odcinka pomiędzy Otwockiem a Pilawą to prawie 480 mln zł. W ramach realizowanego zadania PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dobudują drugi tor. Przebudowane zostaną perony na trzech stacjach i sześciu przystankach. Zmodernizowanych zostanie 26 km torów wraz z siecią trakcyjną. Wymienionych będzie 87 rozjazdów, a na 12 przejazdach kolejowo-drogowych wymienione zostaną urządzenia. Na trasie wybudowanych będzie pięć nowych przejść podziemnych dla pieszych oraz dwa nowe skrzyżowania bezkolizyjne dla samochodów. Pozostałe istniejące wiadukty kolejowe zostaną przebudowane.

Po modernizacji całego odcinka od Warszawy do Lublina pociągi na tej trasie będą mogły kursować z prędkością 160 km na godzinę. Przejazd skróci się do około 1,5 godziny. Pasażerowie skorzystają z nowych, w pełni wyposażonych i dostosowanych dla niepełnosprawnych peronów. Większy komfort podróżowania zapewnią nowe wiaty, oświetlenie, ławki, system megafonowy i wyposażone w windy przejścia podziemne. Sprawny przejazd na trasie zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe i nowe skrzyżowania bezkolizyjne.

– Cieszę się, że podpisaliśmy dzisiaj trzecią umowę na modernizację „siódemki”. Przebudowa tej jednej z najważniejszych tras kolejowych udowadnia, jak bardzo przyśpieszyły inwestycje zawarte w Krajowym Programie Kolejowym. Dzisiaj także otworzyliśmy drugi rozdział dla lepszych połączeń na linii kolejowej z Warszawy do Lublina. Podpisanie umowy na wykonanie projektu przebudowy odcinka między Warszawą a Otwockiem to ważny krok w realizowanym procesie inwestycyjnym – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Dokumentacja projektowa, na opracowanie której także została podpisana umowa, dotyczy odcinka między Warszawą a Otwockiem. Projekt szczegółowo określi zakres modernizacji. Wybudowany zostanie nowy przystanek kolejowy w Warszawie, przy ul. Wiatracznej. Przebudowane zostaną perony na 11 stacjach i przystankach. Na linii pojawią się trzy nowe skrzyżowania bezkolizyjne, a pięć przejazdów kolejowo-drogowych będzie zmodernizowanych. Wybudowany zostanie trzeci tor przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych. Pociągi będą jeździły szybciej.

– Przebudowa całej trasy oczekiwana jest przez mieszkańców wielu regionów. Chcemy, aby pasażerowie mogli szybko, wygodnie i bezpiecznie podróżować pomiędzy stolicami Mazowsza i Lubelszczyzny – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Kompleksowa modernizacja to nowe możliwości dla przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i międzyregionalnych.

Przebudowa odcinka Otwock – Pilawa obejmuje:

3 zmodernizowane stacje i 6 przystanków;

12 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych;

26 km dobudowanego toru i zmodernizowanie 26 km drugiego toru;

5 nowych przejść podziemnych;

6 przebudowanych wiaduktów kolejowych;

2 nowe skrzyżowania bezkolizyjne;

 

Całość inwestycji na trasie Lublin – Otwock to:

77 zmodernizowanych peronów na 34 stacjach i przystankach;

11 nowych podziemnych przejść dla pieszych z 16 windami;

355 km torów kolejowych i sieci trakcyjnej;

383 nowe rozjazdy;

71 przebudowanych obiektów inżynieryjnych;

3 nowe Lokalne Centra Sterowania: w Pilawie, Dęblinie i Lublinie;

68 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych;

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest