Władze Warszawy idą drogą PiS. Bezpłatne przedszkola, darmowa komunikacja, bon żłobkowy…

Wprowadzenie programu 500+ opłaciło się partii rządzącej. Prawo i Sprawiedliwość ma w sondażach prawie dwa razy większe poparcie społeczne niż Platforma Obywatelska. Władze Warszawy z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele postanowiły wziąć przykład z politycznych konkurentów i zafundowały rodzicom nowe udogodnienia, dzięki którym będą mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy.
darmowe-przedszkola-darmowe-przejazdy-bon-zlobkowy-warszawa
Fot. um.warszawa.pl. Od września za zajęcia w stołecznych przedszkolach nie trzeba będzie płacić.

Bezpłatne przedszkola

25 maja warszawscy radni podjęli uchwałę o bezpłatnej opiece w miejskich przedszkolach. Od września w stolicy 46 tys. przedszkolaków będzie korzystać z zajęć za darmo. – Warszawa jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które całkowicie zlikwidowało opłaty za zajęcia przedszkolne. To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO).

Od 2013 roku opłata za przedszkola wynosi 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej sześciu godzin opieki. Jak policzyli urzędnicy z warszawskiego ratusza, dzięki likwidacji opłat, rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Będą płacić jedynie za posiłki. Dzięki temu rozwiązaniu, mają zmniejszyć się również bariery ekonomiczne w dostępie do edukacji przedszkolnej dla rodzin o niskich dochodach.

Coraz więcej miejsc w przedszkolach
Od 2007 roku miasto zbudowało 27 przedszkoli, a około 200 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel wydano ponad 650 mln zł. Co roku na utrzymanie przedszkoli publicznych i niepublicznych Warszawa przeznacza około 700 mln zł. Dzięki budowie nowych placówek, adaptacji i remontów już istniejących, w 2017 roku w Warszawie przybędzie 5 tys. miejsc. W tym roku zakończy się budowa dziewięciu przedszkoli, m.in. czterech na Białołęce. Obecnie w Warszawie trwa 140 inwestycji i remontów.

Uczniowie pojadą za darmo
Decyzją władz Warszawy od 1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart ucznia. Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w szkołach poza stolicą. Uprawnienie obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy. Z Karty ucznia może skorzystać ok. 150 tysięcy dzieci.

Warszawski bon żłobkowy
Warszawski Bon Żłobkowy to kolejne działanie na rzecz rodzin mieszkających w stolicy. Ma być także zachętą do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia w mieście podatków. Aby otrzymać bon, trzeba będzie zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia wychowaniem przedszkolnym, nie później jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy trzeci rok życia. To finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice, którzy:
– pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie,
– nie są na urlopie wychowawczym,
– spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny,
– i których dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku lub chodzi do publicznego żłobka. Władze stolicy szacują, że przyszłym roku, z tej formy wsparcia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

Jeden komentarz do “Władze Warszawy idą drogą PiS. Bezpłatne przedszkola, darmowa komunikacja, bon żłobkowy…

  1. Komunikacja w Warszawie powinna byc bezplatna dla Wszystkich Warszawiakow…dlaczego rodzice maja placic za posilki dla Dzieci w szkolach skoro sami nie maja tej możliwości żeby samodzielnie przygotować im pyszne dania!?