Grodzisk Mazowiecki: mogli wyłudzić samochody warte 9 mln zł [WIDEO]

Radomscy policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie luksusowych samochodów osobowych, a także pojazdów ciężarowych i dostawczych. Proceder miał miejsce prawdopodobnie w Grodzisku Mazowieckim.
wyludzanie-samochodow-grodzisk
Fot. cbsp.policja.pl. Policjanci CBŚP zatrzymali 15 osób, którym przedstawiono aż 199 zarzutów popełnienia przestępstw.

Sprawa rozpoczęła się w marcu, gdy do policjantów z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Centralnego Biura Śledczego Policji dotarła wiadomość o wyłudzeniach, do których prawdopodobnie dochodziło w jednej z firm w Grodzisku Mazowieckim. Poszkodowanymi mieli być właściciele kilkunastu przedsiębiorstw transportowych z województwa mazowieckiego, w tym głównie z Warszawy. Policjanci zebrali informacje, z których wynikało, że proceder ten ma dużo szerszą skalę, obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju i prowadzony jest prawdopodobnie przez zorganizowaną grupę przestępczą, działającą co najmniej od początku 2016 roku. Jej członkowie w przeszłości byli karani, między innymi za przestępstwa narkotykowe, kradzieże, a także kradzież z włamaniem.

W śledztwie, prowadzonym przez policjantów CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ustalono, że podejrzani założyli na tzw. „słupy” trzy firmy, pod legendą działalności których oszukano 44 podmioty gospodarcze. W efekcie wyłudzili pojazdy ciężarowe, dostawcze oraz luksusowe samochody osobowe, o łącznej wartości około 9 mln zł. Z informacji policyjnych wynika, że wyłudzone pojazdy, po zdemontowaniu nadajników GPS, zostały wyprowadzone poza granice Polski, w tym głównie do Rosji. Kiedy policjanci zatrzymali pierwsze osoby, wówczas kilku podejrzanych, na których nazwiska prowadzone były tzw. firmy „przykrywki”, próbowało ukrywać się przed organami ścigania na terenie Rosji oraz Republiki Południowej Afryki. Te osoby również zostały zatrzymane. W efekcie przeprowadzonych kilkumiesięcznych działań policjanci CBŚP zatrzymali 15 osób, którym przedstawiono aż 199 zarzutów popełnienia przestępstw. Funkcjonariusze odzyskali trzy samochody.

14 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut zorganizowania grupy i kierowania nią. Wobec jedenastu podejrzanych sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa jest rozwojowa. Policjanci ustalają kolejne osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz osoby ściśle z nią współdziałające. Śledczy zbierają także informacje mogące pomóc w odzyskaniu wyłudzonych pojazdów.

Źródło: cbsp.policja.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest