Centralny Port Komunikacyjny jednak nie dla Baranowa? Pojawiła się koncepcja nowej lokalizacji

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild przedstawił alternatywną dla Baranowa lokalizację przyszłego lotniska. Niewykluczone, że inwestycja zostanie zrealizowana w Grójcu.
Fot. Violetta/pixabay.com. Według planów port lotniczy Solidarnośc zostanie oddany do użytku w 2027 roku.

We wrześniu poinformowano, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) będzie mieścił się w gminie Baranów, a dokładnie na terenie miejscowości Stanisławów (powiat grodziski). Tymczasem kilka dni temu Mikołaj Wild oświadczył, że zgodnie z przepisami, rząd musi przedstawić co najmniej dwie lokalizacje dla przyszłej inwestycji. Jako alternatywę wskazano rejon Grójca. To miejscowość położona około 45 km na południe od Warszawy. Która z tych dwóch propozycji zwycięży, na tę chwilę trudno przesądzać. Wszystko jednak wskazuje na to, że większe szanse ma Baranów, głównie ze względu na bliskie położenie linii kolejowej. – W naszej ocenie, z perspektywy kolejowej, trudno jest to uznać za alternatywę rzeczywistą – powiedział w środę, 29 listopada, podczas spotkania z samorządowcami, Mikołaj Wild na temat pomysłu umiejscowienia portu w okolicach Grójca. I dodał: – Tak naprawdę ciężko jest dzisiaj wskazać, poza Baranowem, lokalizację, która byłaby porównywalnie atrakcyjna z punktu widzenia spięcia z siecią kolejową. Taka, która byłaby węzłem o potencjale dworca krzyżowego, gdzie krzyżują się wszystkie trasy południkowe i równoleżnikowe i z którego w każdym kierunku można polecieć. To jest naprawdę trudne. Jednocześnie ta lokalizacja powinna być położona około 50 km od Warszawy.

Ostateczna decyzja o położeniu Portu Solidarność zapadnie w ciągu najbliższych dwóch lat. Wcześniej będą musiały poprzedzić ją badania środowiskowe. Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych przesiadkowych lotnisk w Europie i docelowo ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie. Pierwsza faza budowy ma pochłonąć 30- 35 mld zł. Według planów, zostanie otwarty w 2027 roku. W ramach realizacji inwestycji przewidziana jest przebudowa autostrady A2 oraz budowa Autostradowej Obwodnicy Warszawy. Przypomnijmy również, że w „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej” znalazł się zapis o możliwości budowy superszybkiej kolei próżniowej Hyperloop poruszającej się z prędkością od 600 do 1200 km na godzinę. Miałaby ona powstać między Łodzią a Warszawa i z jednego do drugiego miasta dowiozłaby pasażerów nawet w sześć minut. Połączyłaby też te dwie lokalizacje z lotniskiem w Baranowie. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Facebooktwitterredditpinterest