Nowe ścieżki rowerowe w powiecie pruszkowskim. Michałowice, Pęcice, Brwinów, Pruszków..

Na terenie gminy Brwinów, Michałowice i w Pruszkowie powstaną nowe ścieżki rowerowe. Wykonawcy już rozpoczęli prace lub lada chwila z nimi ruszą.
nowe-sciezki-rowerowe-powiat-pruszkowski
Fot. Antranias/pixabay.com. Podstawowym założeniem lokalizacji sieci ścieżek jest stworzenie połączeń komunikacyjnych z sąsiadującymi gminami.

Brwinów

Gmina Brwinów rozpoczęła prace przy budowie i przebudowie ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych we wrześniu. Wtedy też zostały rozstrzygnięte pierwsze przetargi. W sumie udało się rozstrzygnąć postępowania dla pięciu zadań z siedmiu dotyczących projektu „Rozwój systemu dróg rowerowych w Gminie Brwinów”, który otrzymał dofinansowanie 4,8 mln zł ze środków Unii Europejskiej – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Do końca listopada ma powstać ścieżka rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy oraz punkt odpoczynku dla rowerzystów przy ul. Sochaczewskiej w Brwinowie na odcinku od ul. Przejazd do rowu RS – 11. Koszt tego zadania to 444 tys. zł.

Do końca listopada ma też zostać wybudowana ścieżka rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Przejazd w Brwinowie na odcinku od ul. Sochaczewskiej do ul. Mszczonowskiej. W ramach tego zadania powstanie ścieżka rowerowa oddalona od jezdni o szerokości 2 m i ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 m, a do przyległych działek zostaną wybudowane zjazdy. Koszt inwestycji to 300 tys. zł.

Za ponad milion zł w systemie „projektuj i buduj” ma z kolei powstać ścieżka rowerowa w ciągu ul. Piłsudskiego w Brwinowie na odcinku od ul. Woydy w kierunku Kotowic do wiaduktu nad autostradą A2. Wykonawca ma wykonać kompletną dokumentację projektową wraz z budową ścieżki rowerowej o szerokości 2 m oddalonej od jezdni (oddzielonej pasem zieleni), punktami odpoczynku. Prace mają potrwać do końca czerwca 2018 roku.

Michałowice

3 października, w Urzędzie Gminy Michałowice odbyło się podpisanie umowy na budowę ścieżek rowerowych w ramach I etapu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym. Dzięki temu, na terenie gminy do końca przyszłego roku powstanie ponad 5,8 km nowych ścieżek rowerowych. Wartość inwestycji, którą zrealizuje firma Fal Bruk, wyniesie ponad 4,9 mln zł.

Najdłuższy odcinek zostanie wybudowany w Pęcicach, wzdłuż ul. Pęcickiej, na odcinku od ronda przy ul. Aleja Powstańców Warszawy do istniejącej ścieżki przy ul. Ireny w Komorowie. Będzie miał długość 1786 m. W Michałowicach-Wsi powstaną dwa: wzdłuż ul. Kasztanowej (986 m) i ul. Poniatowskiego – na odcinku od granicy gminy do ul. Borowskiego (566 m). W Granicy nowa trasa rowerowa mająca 517 m pobiegnie wzdłuż ul. Pruszkowskiej, od granicy gminy poprzez ul. Rekreacyjną do istniejącej ścieżki przy ul. Głównej. Kolejną inwestycją na terenie gminy będzie budowa ciągu rowerowego o długości 878 m w Opaczy-Kolonii wzdłuż ul. Środkowej, na odcinku od istniejącej ścieżki, poprzez ul. Ryżową do przystanku WKD. Nowa ścieżka zostanie wybudowana wzdłuż ul. Kolejowej, na odcinku od ul. Szkolnej w Michałowicach do ul. Kasztanowej w Michałowicach-Wsi. Jej długość wyniesie 872 m. W ramach projektu zostanie także zrefundowany ostatnio oddany do użytku odcinek trasy rowerowej (240 m) wzdłuż ul. Aleja Powstańców Warszawy, od rzeki Raszynki do ronda przy ul. Pęcickiej, wraz z kładką przez rzekę.

Realizacja projektu będzie możliwa dzięki programowi: „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – Etap 1” („Inwestycja” / „Projekt”) w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym, przeznaczonych do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Podstawowym założeniem lokalizacji sieci ścieżek rowerowych realizowanych w ramach tego projektu jest stworzenie połączeń komunikacyjnych z sąsiadującymi gminami, które docelowo stworzą spójną sieć powiązań na terenie całego Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, co z kolei wpłynie na spójność terytorialną regionu. Partnerami projektu są: Grodzisk Mazowiecki, Michałowice, Milanówek, Podkowa Leśna, Pruszków i Żyrardów.

Wybudowane i zmodernizowane trasy rowerowe mają przyczynić się również do szerszego wykorzystania transportu niezmotoryzowanego indywidualnego, zmniejszenia wykorzystania samochodów osobowych, lepszej integracji gałęzi transportu, niższej emisji zanieczyszczeń powietrza, hałasu oraz niższego zatłoczenia, poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pruszków

W tym mieście nowa ścieżka rowerowa o szerokości 2 metrów powstanie na odcinku od rzeki Utraty, do ul Poznańskiej i dalej do ul. Mostowej. W ramach inwestycji zostanie wybudowany również chodnik. Przetarg na realizację tego zadania został ogłoszony niespełna miesiąc temu. Po rozstrzygnięciu i podpisaniu umowy wykonawca będzie miał trzy miesiące na wykonanie prac. Nawierzchnia ma zostać wykonana z asfaltu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

Jeden komentarz do “Nowe ścieżki rowerowe w powiecie pruszkowskim. Michałowice, Pęcice, Brwinów, Pruszków..

  1. Od kilku już lat zastanawiam się, dlaczego tak wspaniałomyślne władze Brwinowa i Milanówka nie mogą dogadać się w sprawie wydawałoby się tak prostej jak budowa ścieżki rowerowej w Brwinowie wzdłuż ulicy Grodziskiej od Galerii Brwinów do mostku nad rowem stanowiącym granicę Brwinowa i Milanówka, dalej wzdłuż ulic Brwinowskiej i Królewskiej aż do stacji “Orlen” w Milanówku. To najkrótsza, a jednocześnie najniebezpieczniejsza, z uwagi na duży ruch aut droga, jaką mieszkańcy obydwu miejscowości dostają się do tych miast. Mam wrażenie, że budowa ścieżek rowerowych jest wykonywana, szczególnie jeśli chodzi o Brwinów na pokaz, ot tak, by wydać po prostu przyznane pieniądze. Bo przecież ścieżka rowerowa wzdłuż jednej z najspokojniejszych ulic, jaką jest ulica Przejazdowa jest na tę chwilę bezsensowna w porównaniu do tego, że każdego dnia dziesiątki ludzi naraża się na jazdę tuż przy pędzących samochodach drogi 719. Wygląda na to, że jeżdżący sobie w autach urzędnicy z Brwinowa przez chwilę nawet nie pomyśleli o potrzebach zwykłych mieszkańców, którzy poruszają się rowerami.