Pumptrucki dla Brwinowa i Podkowy Leśnej

Władzom Podkowy Leśnej udało się pozyskać dofinansowanie na budowę toru do jazdy na rowerze. Urzędnicy z magistratu w Brwinowie w celu zdobycia takiej dotacji złożyli stosowne dokumenty.
pumptruck-brwinow-podkowa
Fot. Pexels/pixabay.com. Pumptracki na całym świecie cieszą się dużym powodzeniem.

Korzystanie z pumptracków rozwija koordynację ruchową i zmysł równowagi, a także jest łatwym i przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu bez względu na wiek. Urzędnicy z magistratu w Brwinowie i Podkowie Leśnej złożyli już odpowiednie dokumenty w celu otrzymania dotacji na tego typu infrastrukturę.

Podczas realizacji projektu „Podwarszawskie Trójmiasta Ogrodów” w połowie 2015 roku mieszkańcy wypowiadali się na temat otwartej strefy rekreacji przy ul. 11 Listopada w Brwinowie. Ponad 85 proc. respondentów opowiedziało się za utworzeniem miejsca urządzonego z myślą o rekreacji osób w różnym wieku. Wśród zgłaszanych pomysłów znalazły się właśnie pumptracki, czyli tory do jazdy rowerowej.

Gmina Brwinów złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania „Wspieranie powstawania nowych i rozwój istniejących innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych i społecznych”. Wniosek został pozytywnie oceniony przez LGD Zielone Sąsiedztwo według lokalnych kryteriów wyboru operacji. Następnie oceni go urząd marszałkowski.

Tory rowerowe dla początkujących – mini pumptrack i easy pumptrack – są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały jazdę zarówno na rowerze, jak i na deskorolce, rolkach czy hulajnodze. Asfaltowy tor rowerowy w Brwinowie będzie składać się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych hopek ułożonych w takiej kolejności, żeby było możliwe rozpędzenie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. W przyszłości pumptracki mają zostać rozbudowane o bardziej zaawansowane elementy. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, tory w Brwinowie powstaną w przyszłym roku.

Już od kilku tygodni wiadomo, że pumptruck powstanie w Podkowie Leśnej. Władzom udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel w wysokości 104,866 zł, co stanowi 64 proc. wartości projektu. – Jestem przekonany, że nowoczesny tor do pumptracku będzie znakomitym urozmaiceniem sportowej oferty w Podkowie Leśnej oraz zachęci mieszkańców do próbowania nowych aktywności – napisał na swoim blogu burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. – Jak zwykle przed tego typu inwestycjami mam obawy przed działaniami osób, które są przeciwnikami z założenia i piszą skargi, pisma chcąc oprotestować zadanie, bądź kontestują dla zasady jak np. wybudowanie boiska do gry w bule, albo młodzieżową strefę aktywności, która wkrótce ma powstać. Pewnie nie inaczej będzie i w tym przypadku – dodał burmistrz. Pumptruck w Podkowie Leśnej również ma powstać w przyszłym roku.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest