Coraz bliżej metra na Wolę

Na budowie metra na Woli składana jest już tarcza do drążenia tuneli i niebawem rozpocznie się budowa podziemnego szlaku w stronę Ronda Daszyńskiego. Będą trzy nowe stacje i prawie 3,5 km trasy.
metro-wola
Fot. um.warszawa.pl. Wizualizacja wejścia na stacje Księcia Janusza.

Na placu budowy stacji Księcia Janusza montowana jest już tarcza TBM Krystyna, która w lutym rozpocznie budowę tunelu w kierunku stacji Rondo Daszyńskiego. Budowę, bo długa na prawie 100 m maszyna drąży tunel w gruncie i równocześnie montuje betonową obudowę. Miesiąc po Krystynie ruszy druga tarcza, Maria i będzie budowała drugi równoległy tunel (pociągi metra jeżdżą oddzielnymi tunelami dla każdego kierunku ruchu). – Mieszkańcy Woli i Bemowa już wkrótce będą mogli korzystać z tak znakomitego środka transportu, jakim jest metro. Budowa tego odcinka zakończy się w 2019 roku. I planujemy od razu rozpocząć następny, w stronę Bemowa, do ul. Powstańców Śląskich. Na zachodzie zakończymy budowę metra w 2023 roku stacją przy ul. Połczyńskiej i Stacją Techniczno-Postojową Mory – powiedziała kilka dni temu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przy ul. Księcia Janusza pod ul. Górczewską gotowa jest już betonowa konstrukcja stacji, trwa budowa komory torów odstawczych za stacją w kierunku zachodnim. Na stacji Młynów zbudowany jest poziom -1, czyli przyszłej antresoli z której pasażerowie będą schodzili na perony; trwają prace na poziomie -2. Na Płockiej gotowe są wszystkie ściany stacji, trwa betonowanie stropu stacji.
Rozbudowa II linii metra na Woli rozpoczęła się jesienią 2016 roku. W głąb dzielnicy metro pojedzie ze stacji Rondo Daszyńskiego. Będzie to ok. 3,5 km trasy. Planowane stacje to: Płocka (C08) umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; Młynów (C07) planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza (C06) pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania. Dojazd ze stacji Księcia Janusza na ul. Świętokrzyską będzie trwał około 12 minut. Wykonawcą jest wybrana w przetargu turecka firma Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş., kwota kontraktu wynosi 1.147.999.590,00 zł brutto. Czas budowy to 38 miesięcy. Projektantem natomiast jest Biuro Projektów „Metroprojekt”.

Budowany odcinek II linii metra na Woli to:
– długość: ok. 3,5 km,
– trzy stacje: Płocka, Młynów, Księcia Janusza,
– koszt budowy: 1,148 mld zł,
– wykonawca: Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş.,
– zakończenie budowy: rok 2019,
– czas przejazdu do stacji Świętokrzyska: 10-12 min.,
– przewidywana częstotliwość kursowania: co 1,5 – 2 min.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku został ogłoszony przetarg na projekt i budowę metra na Bemowo (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ).

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest