Wietnamscy biznesmeni z Wólki Kosowskiej zatrzymani. Mogli wyprać nawet 67 mln zł!

Agenci z Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w Warszawie zatrzymali trzech biznesmenów pochodzenia wietnamskiego działających w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej. Sprawa jest związana ze śledztwem dotyczącym m.in. wystawiania i używania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej faktur VAT poświadczających nieprawdę, uszczupleniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług, a także legalizowania środków pieniężnych pochodzących z przestępstw.
pranie-pieniedzy-wolka-kosowska
Fot. cba.gov.pl. Funkcjonariusze CBA prowadzą szereg śledztw w sprawie wyłudzeń podatków.

Funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych. Zabezpieczono m.in. kilkaset tysięcy złotych i walutę obcą oraz złoty zegarek znanej marki. Ustalenia śledczych wskazują, że tylko od marca 2017 roku spółki należące do podejrzanych wystawiły faktury VAT poświadczające nieprawdę na blisko 13 mln zł. Zatrzymani przez CBA członkowie zorganizowanej grupy przestępczej usłyszeli także zarzuty prania pieniędzy na kwotę co najmniej 67 mln zł. W związku z tym, że czynności nadal trwają, sumy te mogą być jeszcze większe.

W czerwcu ubiegłego roku, w jednej z łódzkich restauracji, funkcjonariusze CBA zatrzymali biznesmena na gorącym uczynku sprzedaży fikcyjnych faktur VAT. Do dziś w tym śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi zarzuty dotyczące m.in. udziału w latach 2014-2017 w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 29 podejrzanych: pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek. Grupy te miały na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie m.in. towarami tekstylnymi i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT. Jeden z zatrzymanych przez CBA przedstawicieli warszawskiej spółki należącej do cudzoziemców miał „przeprać” blisko 25 mln zł „brudnej” gotówki.

Sama tylko delegatura CBA w Łodzi prowadzi pod nadzorem prokuratury cały szereg śledztw w sprawie wyłudzeń podatków. Ujawnione straty Skarbu Państwa z tytułu takiej działalności przestępczej sięgają wielu dziesiątek milionów złotych. Jak informuje Piotr Kaczorek z CBA, prowadzący postępowania funkcjonariusze nadal nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tych śledztwach.

Źródło: cba.gov.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest