Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej oswaja starość. Przekaż 1 proc. swojego podatku dla seniorów

Serdecznie zachęcamy do przeznaczenia 1 proc. podatku na fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. To jedna z niewielu organizacji, która aktywnie działa na rzecz osób starszych.
porozumienie-bez-barier-1-proc-podatku
Fot. mat. promocyjne. Prezes fundacji Jolanta Kwaśniewska przekonuje, że starszy człowiek może być aktywny i piękny.

W 1997 roku Jolanta Kwaśniewska, ówczesna Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, powołała do życia fundację „Porozumienie bez barier’’, która nieprzerwanie do dziś dnia doskonali formy i jakość udzielanej pomocy. W marcu 2004 roku fundacja otrzymała status organizacji pożytku publicznego.

W 2013 roku fundacja zaangażowała się w prowadzenie autorskiego programu pod nazwą „Oswajanie starości”. Misją programu zainicjowanego przez prezeskę zarządu fundacji Jolantę Kwaśniewską jest podniesienie problematyki starości. Kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu.

„Oswajanie starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. – Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.

Przy fundacji powstała rada programowa seniorów oraz zespół ekspertów ds. polityki senioralnej, którego zadaniem jest wypracowanie strategii polityki senioralnej, zwłaszcza programów profilaktycznych. Wśród ekspertów z całej Polski są: lekarze geriatrzy i gerontolodzy, dietetycy, dziennikarze, psychologowie i psychiatrzy, neurolodzy itp. W ramach programu odbywają się również debaty publiczne, kongresy, konferencje, kampanie medialne, cykliczne audycje telewizyjne, pikniki i szereg przedsięwzięć kulturalnych w tym cykliczne spotkania z seniorami w siedzibie fundacji. Już w 2014 roku fundacja „Porozumienie bez barier” była współorganizatorem pierwszej ogólnopolskiej Parady Seniorów. W 2015 roku dzięki wysiłkom fundacji powstał spot edukacyjny poruszający problematykę starości. W 2016 roku kampanię „Oswajanie starości” honorowym patronatem objęła prezydent Warszawy.

Również i w tym roku fundacja „Porozumienie bez barier” realizuje działania skupiające się wokół 1 proc. Sztandarowym projektem są obecnie „Kąciki Babci i Dziadka” tworzone na terenie domów pomocy społecznej w całej Polsce. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych. Warto o tej inicjatywie mówić szeroko, aby każdy, kto czuje się samotny i zapomniany, w domu pomocy społecznej, poczuł, że jest częścią społeczności lokalnej, a także człowiekiem wartościowym, potrzebnym i komunikatywnym (więcej informacji na ten temat można uzyskać TUTAJ). Serdecznie zachęcamy do przeznaczenia 1 proc. podatku na ten cel.

Serwis zachodniemazowsze.info jest patronem medialnym akcji.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest