Uważajcie na kleszcze! Jest ich prawdziwy wysyp

Są niewielkich rozmiarów, ale potrafią wywołać nawet śmiertelną chorobę. Uwaga na kleszcze – jest ich prawdziwy wysyp i to nie tylko w lasach i na łąkach, ale nawet na osiedlowych trawnikach.
Fot. JerzyGorecki/pixabay.com Kleszcze lubią przede wszystkim miejsca wilgotne i liściaste, ale można je też spotkać na osiedlowych trawnikach i skwerach.

Panią Joannę z Grodziska Mazowieckiego spotkanie z kleszczem kosztowało już grubo ponad 3 tys. zł oraz sporo straconego zdrowia i czasu. A właściwie nie chodzi tu o spotkanie naszej czytelniczki z tym nieprzyjemnym pajęczakiem, co jej psa. Uroczy kundelek zachorował na babeszjozę, chorobę wywoływaną obecnością kleszcza. Pies musiał przejść przez długotrwałe, bolesne i bardzo kosztowne leczenie, na szczęście udało się go uratować.

Ale nie zawsze spotkanie z kleszczem kończy się szczęśliwie. Co roku wiele psów kończy życie z powodu ukąszenia, w taki sposób zmarł też kilka lat temu aktor znany m.in. z roli w serialu „Złotopolscy” Eugeniusz Priwiezencew. Na boreliozę zachorowała również aktorka Barbara Kurdej-Szatan. A wiosenną porą, kleszcze pojawiają się w ogromnej ilości. Tak jest również w tym roku. Duże zagęszczenie kleszczy zaobserwowano w Kampinoskim Parku Narodowym, w Warszawie – w lesie Kabackim, Bielańskim, w Łazienkach Królewskich oraz w wielu innych miejscach naszego regionu. Czytelnicy donoszą nam, że już kilka psów zachorowało na babeszjozę w Pruszkowie.

Kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Nie wspinają się powyżej wysokości 1-1,5 m metra, więc najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona. Dlatego też, wybierając się na spacer, najlepiej nosić nakrycia głowy oraz ubrania dokładnie osłaniające ciało. Dobrym pomysłem jest też stosowanie specjalnych, odstraszających środków. Po każdym spacerze w lesie, parku, na łące, polanie należy dokładnie sprawdzić i otrzepać ubranie oraz obejrzeć odkryte części ciała. Natomiast w przypadku zwierząt, zwłaszcza psów, dokładnie wyczesać sierść. Jeśli kleszcza zauważymy, trzeba go usunąć cienką pęsetą uważając, aby główka nie pozostała w skórze. Rankę należy obserwować. Jeśli czerwienieje i widać na niej rumień, trzeba koniecznie iść do lekarza. Z pomocy medycznej trzeba również jak najszybciej skorzystać, jeśli pojawią się bóle głowy, stawów, mięśni, wymioty, przyspieszone bicie serca, zaburzenia pamięci, takie objawy mogą bowiem świadczyć o boreliozie.

Facebooktwitterredditpinterest