Pociągi wracają na tory! Co zmieniło się w trakcie modernizacji linii grodziskiej?

Trwają prace na modernizowanej linii Grodzisk Mazowiecki-Warszawa Włochy. Od 24 września zostaną przywrócone bezpośrednie połączenia pasażerskie. – Dzięki inwestycji będzie lepszy dostęp do kolei i sprawniejsze podróże w aglomeracji – zapewniają kolejarze.
warszawa-grodzisk-koniec-remontu
Fot. PKP PLK S.A. Całkowite zakończenie remontu jest planowane na 2019 rok.

Na linii Grodzisk Mazowiecki-Warszawa Włochy od 24 września zostanie przywrócony ruch pociągów pasażerskich. – Modernizacja linii Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki jest przykładem zmian uzyskiwanych w aglomeracjach dzięki Krajowemu Programowi Kolejowemu. Efektem stają się wygodniejsze podróże i lepsze łączenie środków komunikacji publicznej – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Efektem modernizacji 22-kilometrowej linii Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., będzie lepsza oferta podróży. Pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w Parzniewie. Poprawi się niezawodność przejazdu, będzie mogła zwiększyć się liczba pociągów. Pasażerowie zyskają lepszy komfort obsługi na wyremontowanych przystankach i stacji w Pruszkowie.

Od 24 września pociągi będą się zatrzymywały na wszystkich przystankach i stacji Pruszków. Czas przejazdu między Warszawą Zachodnią a Grodziskiem Mazowieckim zajmie ok. 35 minut. Od poniedziałku do piątku utrzymana będzie dodatkowa komunikacja autobusowa pomiędzy Pruszkowem i Piastowem. – Pociągi już mogą obsługiwać ważną linię aglomeracyjną Warszawa – Grodzisk Mazowiecki. Zgodnie z umową kontynuujemy prace, które zapewnią lepszą obsługę pasażerów na peronach i sprawny dostęp do pociągów. Wznowienie ruchu planowane było we wrześniu, a zakończenie całego projektu w 2019 r. – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wszystkie perony i przejścia podziemne zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Prędkość składów pasażerskich, po uzyskaniu wszystkich dokumentów, zostanie podwyższona z 80 km do 120 km na godzinę. Komunikację w Pruszkowie poprawi nowy tunel drogowy. Zmodernizowana infrastruktura ma zapewnić wysoki komfort podróży przez następnych kilkadziesiąt lat.

Wartość inwestycji na linii Grodzisk Mazowiecki-Warszawa wynosi 285 mln zł. Zakończenie wszystkich prac zgodnie z umową planowane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku. Projekt „Prace na linii kolejowej Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki (linia nr 447)” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Źródło: PKP PLK S.A.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest