Już jest! Ruszył Żyrardowski Rower Miejski [ZASADY, OPŁATY]

Mieszkańcy Żyrardowa mogą już korzystać z systemu rowerów miejskich. Od poniedziałku w mieście dostępne są cztery samoobsługowe stacje wypożyczeń i 40 rowerów.
rower-miejski-zyrardow
Fot. zyrardow.pl. Docelowo stacje rowerowe mają powstać na terenie całego miasta.

Rowery można wypożyczyć na jednej ze stacji (Park Seniora, Towarowa, Dworzec PKP i Urząd Miasta). Rozmieszczono je tak, by rower mógł być wykorzystywany nie tylko rekreacyjnie, ale także podczas codziennych dojazdów.

– Bardzo się cieszę, że Żyrardowski Rower Miejski rusza w naszym mieście. Te cztery stacje to dopiero początek systemu, którym chcemy objąć całe miasto. Mam nadzieję, że mieszkańcy Żyrardowa zaczną przekonywać się do takiego rodzaju podróżowania na co dzień i zostawią swoje samochody w garażach. Żyrardowski Rower Miejski to kolejny element walki ze smogiem, wprowadzony przez nasze miasto – mów p. o. prezydenta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Żyrardowski Rower Miejski to kolejny już na Mazowszu system Nextbike. Rowery można wypożyczać w Warszawie i okolicznych miejscowościach m.in. w Grodzisku Mazowieckim, Pruszkowie, Piasecznie, Otwocku. To o tyle ważne, że z żyrardowskich rowerów będzie można skorzystać za pomocą założonego w innym systemie konta i odwrotnie – konto użytkownika utworzone na stronie ZyrardowskiRower.pl będzie uprawniało do wypożyczenia roweru np. w Warszawie.

Samo wypożyczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na terminalu – wpisać numer telefonu, PIN i numer roweru. Można również skorzystać ze specjalnej darmowej aplikacji Nextbike, która umożliwia m.in. wypożyczenie roweru poprzez skanowanie kodu QR. Trwa to zaledwie kilka sekund. Rower zwracamy wpinając go w elektrozamek na tej samej lub dowolnej innej stacji wypożyczeń.

– Rower miejski to sposób na zachęcenie mieszkańców do tej formy komunikacji. Podróż rowerem jest przyjemniejsza, zdrowsza, a często nawet szybsza niż jazda samochodem. Już nie mówiąc o tym, że miasto oglądane z perspektywy siodełka nabiera zupełnie nowych walorów estetycznych. Naprawdę warto zostawić samochód na parkingu i przesiąść się na rower – zachęca Marek Pogorzelski z Nextbike Polska.

Pierwsze pół godziny każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Za przejażdżkę nieprzekraczającą godziny zapłacimy złotówkę, za drugą i każdą następną godzinę po 2 złote. Aby wypożyczyć rower, należy zasilić konto kwotą co najmniej 10 zł. Z Żyrardowskiego Roweru Miejskiego w tym roku będzie można korzystać do końca listopada. W kolejnych latach sezon będzie trwał od marca do października.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest