Pracują nad przedłużeniem autostrady A2 [MAPA]

To będzie już ostatni odcinek autostrady A2 biegnącej na wschód od stolicy. 11 stycznia podpisana została umowa na wykonanie elementów koncepcji programowej wraz z rozpoznaniem geologicznym pomiędzy Białą Podlaską a granicą państwa.
autostrada-a2-przedluzenie
Fot. pixabay. Wszystko wskazuje na to, że autostradą A2 do granicy dojedziemy za pięć lat.

Wykonawcą dokumentacji jest firma Multiconsult Polska. Wartość zadania to około 5,7 mln zł, a czas realizacji – 11 miesięcy od dnia podpisania umowy (czyli do grudnia 2019 roku). Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej (m.in.: zajętość terenu pod przyszłą autostradę) oraz przeprowadzenie szczegółowych badań warunków geologicznych.

Dwujezdniowa, dwupasowa trasa o długości 32 km przebiegać będzie po północnej stronie obecnej drogi krajowej nr 2 w województwie lubelskim przez tereny gmin: Biała Podlaska, Rokitno, Zalesie, Terespol. Powstanie jeden węzeł drogowy Dobryń.

Planowany harmonogram realizacji inwestycji prezentuje się następująco:

– 2020 rok ogłoszenie przetargu w systemie „Projektuj i Buduj”;

– 2021 rok podpisanie umowy z wykonawcą;

– 2022 – 2024 rok realizacja robót budowlanych.

Szacunkowy łączny koszt realizacji tego odcinka A2 wyniesie blisko 1,5 mld zł. Kwota ta obejmie wykonanie dokumentacji, wykup gruntów, budowę, prace archeologiczne i nadzór.

Obecnie na placu budowy odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy są wykonywane następujące zadania:

– węzeł Lubelska – węzeł Konik (długość 5,6 km), w realizacji w trybie Projektuj i Buduj. Wykonawcą jest firma Polaqua. Wartość robót to 214,2 mln zł.

– węzeł Konik – obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km), w realizacji w trybie Projektuj i Buduj. Wykonawcą jest również firma Polaqua Wartość robót – 323,5 mln zł.

Łączny koszt realizacji na obu odcinkach to około 830 mln zł. Oddanie trasy do użytku kierowców jest planowane na drugi kwartał 2020 roku.

W przygotowaniu są następujące odcinki:

– obwodnica Mińska Mazowieckiego – Siedlce (37,5 km), w realizacji koncepcja programowa. Wykonawcą jest firma Multiconsult, która ma czas na wykonanie zadania do kwietnia 2019 roku. Realizacja w systemie Projektuj i Buduj została zaplanowana na lata 2022-2024. Łączny koszt to około 1,7 mld zł.

– Siedlce – Biała Podlaska (63,5 km), w realizacji koncepcja programowa. Wykonawcą jest firma Multiconsult. Termin zakończenia prac jest przewidziany na wrzesień tego roku. Realizacja w systemie Projektuj i Buduj została zaplanowana na lata 2022-2024. Łączny koszt to około 3 mld zł.

– Biała Podlaska – granica państwa (32 km). Podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej. Wykonawcą jest firma Multiconsult. Termin zakończenia prac: grudzień tego roku. Realizacja zadania w systemie Projektuj i Buduj została zaplanowana na lata 2022-2024. Łączny koszt – 1,5 mld zł.

przedluzednie-a2

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest