Budowa metra na Woli wkracza w kolejny etap. Gotowe są już wyjścia, układają posadzki na peronach!

Budowa drugiej linii metra na Woli wkroczyła w etap wykańczania stacji. Pojawiły się już pierwsze kamienne posadzki. Na stacje trafiły windy i schody ruchome oraz inne urządzenia stacyjne. W tunelach przybywa szyn, rozciągane są kolejne kilometry kabli.
Fot. ZTM Warszawa. Prace na stacjach wkroczyły w etap układania kamiennej posadzki peronów i schodów.

Ogromne przestrzenie stacyjne nabierają już docelowego kształtu. Niemal gotowe są wyjścia na powierzchnię i ściany działowe dla pomieszczeń technicznych. Stacje są wyposażane w kolejne urządzenia, a na sufitach peronów układana jest izolacja akustyczna.

Wentylatory, schody, windy

Dostarczone zostały już niemal wszystkie urządzenia wentylatorów i rozpoczęły się prace przy montażu kanałów wentylacyjnych. W pełni wyposażone są podstacje energetyczne, w których na finiszu są prace podłączeniowe. Na stacjach czekają już na montaż schody ruchome i dźwigi windowe.

1000 metrów torowiska, kilometry kabli

Każdego dnia przybywa również torowiska. Z planowanych siedmiu kilometrów, wykonane zostało już 1000 metrów docelowej trasy dla pociągów. W korytach kablowych tuneli kładzione są kolejne kilometry kabli. Na budowanym odcinku będzie około 200 km tras kablowych, w których ułożone zostanie aż 553 km kabli.

Kamienne posadzki

Prace na stacjach wkroczyły w etap układania kamiennej posadzki peronów i schodów. Zostały ułożone pierwsze elementy płyty peronowej i rozpoczynają się prace przy układaniu płyt krawędziowych oraz okładzin schodowych, po których będą poruszali się pasażerowie metra. Do ułożenia jest ponad 9,5 tys. mkw. różnego rodzaju kamiennych płyt.

Poprawa komunikacji miejskiej

W stolicy, na różnym stopniu zaawansowania, trwa budowa 15 kilometrów tuneli i 14 stacji metra. Najbardziej zaawansowane są prace na Woli oraz Pradze Północ i Targówku. W lewobrzeżnej Warszawie budowanych jest 3,5 km trasy, a na wschodzie miasta 3,1 km. Na każdym z tych fragmentów są po trzy stacje podziemnej kolei.

Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego Warszawa

Facebooktwitterredditpinterest