Jest umowa na opracowanie dokumentacji dla rozbudowy autostrady A2! Znikają bariery w Pruszkowie [MAPA]

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia autostrady A2 na odcinku Warszawa-granica województwa mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu. Dokumentację w ciągu 19 miesięcy opracuje firma Transprojekt Gdański za 3,4 mln zł.
autostrada-a2-poszerzenie-2
Fot. GDDKiA. Koszt rozbudowy autostrady może wynieść około 600 mln zł.

– Pod koniec ubiegłego roku wspólnie z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad Tomaszem Żuchowskim zapowiedzieliśmy poszerzenie autostrady A2 Warszawa-Łódź o dodatkowe pasy ruchu i likwidację nieczynnych bramek koło Pruszkowa. Dotrzymujemy słowa, dziś podpisujemy umowę na opracowanie koncepcji programowej dla mazowieckiego odcinka autostrady, dla łódzkiego odcinka umowy już zostały zawarte. W przyszłym tygodniu na nieczynnym Punkcie Poboru Opłat rozpocznie się już układanie podbudowy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Umowa na przygotowanie analizy technicznej z elementami koncepcji na budowę trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim została zawarta 11 marca tego roku. Oznacza to, że prace przygotowawcze są prowadzone dla całego odcinka Warszawa-Łódź o długości 88 km.

– Ruch na autostradzie A2 pomiędzy Warszawą i Łodzią już teraz zbliża się do wartości granicznych dla obecnego przekroju, a w najbliższych latach spodziewany jest dalszy stopniowy jego wzrost. Spowoduje to, że w perspektywie kilku najbliższych lat może dojść do wyczerpania przepustowości tej trasy. To połączenie będzie miało także bardzo istotne znaczenie w kontekście planów realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozbudowie tego odcinka A2 do trzech, a na odcinku najbliżej Warszawy do czterech pasów ruchu w każdą stronę – powiedział minister Adamczyk.

Trzeci i czwarty pas na A2

Rozbudowa autostrady A2 od Łodzi do Warszawy będzie polegać na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków-węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni, z wykorzystaniem szerokiego pasa rozdziału przewidzianego podczas budowy trasy pod przyszłe poszerzenie. Inwestycja pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią. Prace przygotowawcze będą prowadzone do 2021 roku. Budowa dodatkowych pasów została przewidziana na okres nawet do trzech lat, ze względu na to, że prace są planowane bez wyłączania odcinka z ruchu. Łączny koszt rozbudowy może wynieść około 600 mln zł.

Likwidacja PPO Pruszków

Likwidacja nieczynnego Punktu Poboru Opłat (PPO) Pruszków na A2, który powoduje zakłócenia w płynności ruchu, rozpoczęła się 13 marca. Już usuniętych zostało dziewięć wysp segregacyjnych oraz słupy. Lada dzień wykonawca planuje rozpocząć układanie podbudowy pod nawierzchnię betonową. Prace związane z rozbiórką prowadzone są w centralnej części PPO i nie powodują dodatkowych utrudnień w ruchu, który odbywa się dwoma skrajnymi pasami po obu stronach placu. Po wykonaniu oznakowania poziomego i ustawieniu barier kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zakończenie robót przewidziano na 30 czerwca. Obecnie prędkość na tym odcinku, ze względów bezpieczeństwa, jest ograniczona do 40 km na godzinę.

autostrada-a2-poszerzenie

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest