Ogromny pożar między Błoniem a Ożarowem [FOTO]

30 strażaków wzięło udział w gaszeniu dużego pożaru na terenie powiatu warszawskiego zachodniego. W sumie spłonęło około 17 hektarów traw.
pozar-kopytow-swiecice-3
Fot. Łukasz Malicki/Ochotnicza Straż Pożarna Błonie. Jak informują strażacy z błońskiej komendy, akcja gaszenia pożaru była bardzo trudna.

Apele o niewypalanie traw nie przynoszą większego rezultatu. W piątek, 8 marca strażacy musieli interweniować na terenie położonym między Kopytowem (gmina Błonie) a Święcicami (gmina Ożarów Mazowiecki), wzdłuż rzeki Utraty, między nasypem kolejowym a drogą krajową nr 92. W sumie spłonęło tam około 17 hektarów traw. W akcji gaśniczej wzięło udział dziewięć zastępów – z Ochotniczej Straży Pożarnej w Błoniu, Święcicach, Górnej Wsi, Bieniewicach i z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Błoniu, łącznie 30 strażaków.

– Akcja gaśnicza trwała 2,5 godziny i była bardzo trudna, ponieważ miała miejsce na terenie bagnistym, dokąd nie można było dojechać samochodem. Strażacy musieli przedzierać się przez trzciny i krzaki, a potem „gołymi rękami”, za pomocą tłumic, gasić pożar – informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Błoniu st. kpt. Kazimierz Jaworski. W sumie spaliło się około 17 hektarów nieużytków. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Prawdopodobną przyczyną wybuchu ognia było podpalenie.

Straży z komendy w Błoniu po raz kolejny apelują o NIEWYPALANIE TRAW. – Tylko w tym tygodniu na terenie powiatu warszawskiego zachodniego doszło kilkunastu pożarów traw. Pamiętajmy, że podczas takiego pożaru wystarczy nagła zmiana kierunku wiatru, aby ogień stworzył zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego – alarmują. Co roku na terenie kraju w pożarach ginie kilka osób, a kilkadziesiąt zostaje rannych, w tym strażacy. Niejednokrotnie podczas wypalania traw ludzie tracą cały swój dobytek, domy i zabudowania. Należy również pamiętać, że pożary powstałe na wskutek wypalania traw są niebezpieczne dla zwierząt, ogień niszczy ich miejsca bytowe i lęgowe.

pozar-kopytow-swiecice-2

pozar-kopytow-swiecice-4

pozar-kopytow-swiecice

rhdr

Fot. Łukasz Malicki/Ochotnicza Straż Pożarna Błonie

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest