Oszustwa na ogromną skalę z udziałem pracownika pruszkowskiego banku i jego babci. Osiem osób usłyszało 399 zarzutów!

Policjanci przedstawili łącznie 399 zarzutów ośmiu osobom zamieszanym w proceder oszustw bankowych. Kwota, na jaką oszukano 67 osób fizycznych i firm, wyniosła ponad 100 tys. zł.
kasjerka-bank-sochaczew-oszustwo
Fot. zwnsszplu.pl. O przestępczej działalności pracownika policję poinformowali przedstawiciele banku.

W 2013 roku do pruszkowskiej komendy zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o oszustwie. Jak wynikało z zebranego materiału, w jednym z banków w Pruszkowie, pracownik założył fikcyjne konto na uzyskane nielegalnie dane pokrzywdzonej. Na rachunek wpływały pieniądze z pożyczek internetowych. Środki te były potem przelewane na kolejne również nielegalnie zakładane konta. Po uzyskaniu informacji o przestępczym działaniu swojego pracownika, przedstawiciele banku powiadomili pruszkowską policję. Mundurowi zaczęli „drążyć” sprawę, dzięki czemu ujawniono kolejne osoby i założone na nie fikcyjne konta, na które wpływały pieniądze z pożyczek przez internet. W taki sposób powstał ciąg fikcyjnych kont zakładanych na kolejne ofiary, bez ich zgody i po nielegalnym uzyskaniu ich danych. Skrupulatna praca policjantów nad historiami bankowymi wszystkich fikcyjnych kont doprowadziła do rachunku 33-latka i jego całej rodziny.

Policjanci ustalili, że 33-letni mieszkaniec Pruszkowa przekazał dane 14 osób pracownikowi banku, który założył fikcyjne konta. Kolejne rachunki zakładał za pośrednictwem internetu sam w rożnych bankach, oczywiście bez wiedzy i zgody osób występujących jako właściciel kont. W ten sposób, wraz ze swoją rodziną, wzbogacił się o ponad 100 tys. złotych. Pod koniec lutego policjanci zatrzymali 33-latka, jego babcię i kuriera uczestniczącego w tym przestępstwie.

Po kilku latach przesłuchań, zbierania informacji i analizy historii rachunków bankowych policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie łącznie 399 zarzutów ośmiu osobom biorącym udział w tym procederze. Oprócz zarzutów oszustwa na szkodę osób fizycznych i firm, podejrzani usłyszeli zarzuty usiłowania dokonania oszustwa, wykorzystania danych osób bez ich zgody, poświadczenia nieprawdy oraz pomocnictwa w dokonywaniu oszustw. Sprawa trafiła do sądu. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest