Szykują się do poszerzenia autostrady. Znikną bramki w Pruszkowie

Na kwiecień zaplanowano podpisanie umowy z wykonawcą poszerzenia autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu. Wreszcie mają też zniknąć wyspy przy Punkcie Poboru Opłat w Pruszkowie.
a2-poszerzenie
Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na początku lutego przeprowadzono prace geologiczne związane z przyszłą inwestycją.

Oferty w przetargu na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na poszerzenie autostrady inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otworzyła 5 lutego. A2 ma zostać poszerzona na odcinku od granicy województw łódzkiego/mazowieckiego do węzła Konotopa (bez węzła). Najniższą cenę – 3,1 mln zł, zaoferowała spółka Mosty Katowice, natomiast najwyższą – 4,6 mln zł ma oferta złożona przez TPF Sp. z o.o. Termin realizacji wynosi 19 miesięcy od podpisania umowy.

Złożone oferty są badane i oceniane przy zastosowaniu kryteriów takich jak: kwalifikacje, doświadczenie i wykształcenie członków zespołu projektowego, członków zespołu środowiskowego, a także cena. Termin podpisania umowy zaplanowano na kwiecień, pod warunkiem braku odwołań konkurentów biorących udział w przetargu.

Przyszły wykonawca ma zaprojektować dodatkowe pasy ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady na długości około 43 km. Pod dobudowę zostanie wykorzystany szeroki pas dzielący, który powstał podczas realizacji A2. Docelowo autostrada będzie miała dwie jezdnie po cztery pasy ruchu na odcinku od węzła Konotopa do węzła Pruszków, natomiast dalszy odcinek – do granicy województwa mazowieckiego będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Na potrzeby rozpoznania gruntu pod poszerzenie autostrady laboratorium drogowe wykonało już kontrolne badania geologiczne.

Jak informują urzędnicy z GDDKiA, analiza możliwości poszerzenia autostrady, a następnie wybudowanie dodatkowych pasów, jest związana m.in. z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który również będzie powodował zwiększenie ruchu. Dodatkowe pasy pozwolą na zwiększenie płynności, a tym samym poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Przypomnijmy, że Generalny Pomiar Ruchu wykonany w 2015 roku wskazał, że na odcinku Wiskitki-Grodzisk Mazowiecki natężenie wynosiło ~45 tys. pojazdów na dobę, na odcinku pomiędzy Grodziskiem a Pruszkowem wzrosło, bo osiągnęło około 57 tys. pojazdów na dobę, natomiast na wlocie do Warszawy pomiędzy Pruszkowem a Konotopą ilość pojazdów sięgnęła ~75 tys. pojazdów na dobę. W 2017 roku wykonany został pomiar ruchu na odcinku pomiędzy Wiskitkami a Grodziskiem, który wykazał 58 tys. pojazdów na dobę – informuje GDDKiA.

Jednocześnie drogowcy prowadzą postępowanie przetargowe na projekt i wykonanie robót związanych z likwidacją wysp na Punkcie Poboru Opłat (PPO) w Pruszkowie, a tym samym na dostosowanie tego miejsca do pełnego przekroju autostradowego, czyli dwóch jezdni po dwa pasy ruchu (docelowo po trzy pasy ruchu). Wykonawca ma do końca czerwca zaprojektować oraz wykonać roboty polegające na demontażu wysp (i innych urządzeń), odtworzyć nawierzchnię i wykonać oznakowanie poziome.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest