Moja żona tramwajarka – spotkanie z Henryką Krzywonos-Strycharską i jej mężem w grodziskiej mediatece

Henryka Krzywonos-Strycharska i Krzysztof Strycharski są szczęśliwym małżeństwem od ponad 31 lat. Wychowali razem dwanaścioro adoptowanych dzieci. 12 lat młodszy Krzysztof, zwany „Panem Krzywonosem”, napisał książkę „Moja żona tramwajarka” o swojej małżonce, wspólnym życiu, niezwykłej rodzinie, podglądaniu wielkiej polityki, wieloletnich przyjaźniach i – siłą rzeczy – o Polsce. Spotkanie z parą odbędzie się 26 kwietnia w Grodzisku Mazowieckim.
krzywonos-spotkanie-grodzisk
Fot. mat. promocyjne. „Moja żona tramwajarka” – to opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej, ale nie tylko.

Henryka Krzywonos to legendarna postać, w latach 80. zaangażowana w walkę z komunizmem. Pracowała jako motornicza w Gdańsku. 15 sierpnia 1980 roku w pobliżu Opery Bałtyckiej zatrzymała prowadzony przez siebie tramwaj. Zdarzenie to jest określane jako początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej w okresie wydarzeń sierpniowych. W stanie wojennym zajmowała się pomocą internowanym, była też kolporterką wydawnictw podziemnych. Była represjonowana, objęta nakazem opuszczenia Gdańska i pozbawiona możliwości zatrudnienia. Podczas jednej z rewizji została dotkliwie pobita, na skutek czego straciła ciążę. Potem prowadziła rodzinny dom dziecka w Gdańsku, wychowując wraz z mężem łącznie dwanaścioro dzieci. Zaangażowała się w działalność Kongresu Kobiet. Obecnie jest posłanką. Mąż Henryki Krzywonos-Strycharskiej, Krzysztof Strycharski napisał książkę pt. „Moja żona tramwajarka”.

26 kwietnia w grodziskiej mediatece przy ul. 3 Maja 57 będzie można spotkać się z legendarną tramwajarką i jej mężem. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki. Więcej informacji można uzyskać TUTAJ.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest