Umowa na 12 kolejnych Flirtów dla Kolei Mazowieckich podpisana. Supernowoczesne pociągi wyjadą na tory jeszcze w tym roku!

Pierwsze, z zamówionych w ubiegłym roku Flirtów, wyjadą na mazowieckie tory pod koniec tego roku. Kilka dni temu w siedzibie urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego, podpisano kolejną umowę wykonawczą tym razem na 12 składów. Wartość zamówienia to blisko 405 mln zł brutto.
flirt-koleje-mazowieckie
Fot. Koleje Mazowieckie. Flirty to nowoczesne pociągi najnowszej generacji.

Druga umowa wykonawcza to kontynuacja największego w historii polskiego kolejnictwa kontraktu na zakup 71 pociągów typu Flirt dla Kolei Mazowieckich (KM). Pierwsza, na zakup sześciu pojazdów, została podpisana w maju 2018 roku. W obecności Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego oraz Rafała Rajkowskiego, wicemarszałka województwa mazowieckiego umowę podpisali: Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich, Czesław Sulima, członek zarządu Kolei Mazowieckich, oraz Christian Spichiger, prezes zarządu Stadler Polska, i Tomasz Prejs, członek zarządu Stadler Polska.

– Ta umowa to kolejny krok w stronę rozwoju Kolei Mazowieckich, największego przewoźnika kolejowego na Mazowszu. Nowe pociągi to przede wszystkim nowe możliwości przewozowe, a tym samym wzrost bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. To właśnie z myślą o nich stale unowocześniamy tabor. Inwestujemy w nowoczesne, klimatyzowane i przestrzenne pociągi, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna i niezwykle potrzebna jest komunikacja publiczna na wysokim poziomie i robimy wszystko, by spełniać oczekiwania naszych mieszkańców – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

405 mln zł brutto – kwota podpisanej umowy – obejmuje nie tylko zakup samych pojazdów, ale także świadczenie usług serwisowych, dostawę pakietu pozderzeniowego (naprawczego) oraz przeszkolenie pracowników. Koleje Mazowieckie, w ramach przewidzianego prawa opcji, będą miały również możliwość zlecenia wykonania do dwóch napraw w poziomie utrzymania P4 każdego z dostarczonych pojazdów.

Zamówione elektryczne zespoły trakcyjne typu Flirt to pociągi najnowszej generacji – nowoczesne, lekkie, energooszczędne pojazdy z pudłami wykonanymi ze stopów aluminiowych. Będą jednoprzestrzenne, klimatyzowane, wyposażone w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej i bezprzewodowy dostęp do internetu. Pociągi będą osiągały prędkość 160 km/h. Będą również wyposażone w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, miejsce dla wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, nowoczesne toalety oraz interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej, a także defibrylatory AED.

– Konsekwentnie realizujemy największy kontrakt na zakup ezt w historii polskiej kolei. Razem z dzisiejszą, podpisaliśmy już dwie umowy łącznie na 18 pojazdów. Pierwsze są już budowane w fabryce Stadler Polska w Siedlcach i zgodnie z umową wyjadą na trasę do Działdowa pod koniec roku. 12 ezt z dzisiejszego zamówienia będzie wozić pasażerów na trasie Sochaczew-Warszawa- Celestynów – powiedział Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich po podpisaniu dokumentów. Pierwsze, z zamówionych kilka dni temu pojazdów, wyjadą na tory w drugim kwartale 2020 roku. Pozostałe będą odbierane sukcesywnie aż do końca 2020 roku.

Źródło: Koleje Mazowieckie

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest