Znany kierowca rajdowy aresztowany. Chodzi m.in. o wyłudzenie podatku VAT w wysokości co najmniej 65 mln zł

Na polecenie prokuratury funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali rajdowego mistrza Polski Filipa N. Usłyszał on zarzuty m.in. współkierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz przestępstw skarbowych. Znany rajdowiec został tymczasowo aresztowany.
CBŚP, Al. Ujazdowskie
Fot. ilustracyjne/zoliborz.policja.waw.pl. Filipa N. zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Prokuratura ustaliła, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012-2017. Doprowadziła ona do niekorzystnego rozporządzania mieniem Skarbu Państwa poprzez wyłudzenia podatkowe związane z fikcyjnym obrotem artykułami elektronicznymi, pojazdami mechanicznymi oraz częściami do nich, a także prawami do rozpowszechniania i kopiowania utworów słowno-muzycznych.

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, podmioty zarządzane przez grupę wprowadzały w błąd urzędy skarbowe, co do faktycznego wewnątrzunijnego obrotu towarami, w tym co do zwrotu podatku VAT, a także co do wysokości należnego podatku. Na skutek działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 65 mln zł.

Śledczy zabezpieczyli już dokumentację księgową związaną z prowadzoną działalnością dotyczącą obrotu pojazdami, elektroniką i utworami słowno-muzycznymi. Zabezpieczono także od Filipa N. szereg przedmiotów, których zawartość będzie poddawana analizie.

Filip N. usłyszał już zarzuty współkierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wręczania korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcję publiczną oraz przestępstw skarbowych. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Filip N. osiągał korzyści majątkowe z popełnianych przestępstw skarbowych oraz gospodarczych. Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Już został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest