Region

Piszesz nienawistne komentarze po wypadku premier Szydło? To lepiej uważaj. Wiceminister chce ścigać internautów

Osoby piszące nienawistne komentarze pod adresem premier Beaty Szydło po wypadku samochodowym, w którym uczestniczyła, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że mogą być one ścigane za pośrednictwem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) lub prokuratury.
hejt-wypadek-szydlo
Fot. Facebook/Beata Szydło. Premier opuściła szpital w piątek, 17 lutego.

Do wypadku kolumny rządowych samochodów doszło w piątek, 10 lutego, w Oświęcimiu. Auto, w którym podróżowała szefowa rządu, zderzyło się z seicento. 21-letni mężczyzna kierujący fiatem wykonywał manewr skrętu w lewo, jednak nie przepuścił rządowej limuzyny. Chcąc uniknąć zderzenia, kierowca kolumny próbował zjechać na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku premier Beata Szydło oraz dwóch funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (BOR) zostało rannych.

Po wypadku w internecie pojawiło się wiele komentarzy, często nieprzychylnych, a nawet wulgarnych. Nie zabrakło też niewybrednych żartów. Jeden z internautów stworzył nawet na Facebooku wydarzenie pn. „Pogrzeb Beaty Szydło”. W TVP1 skomentował je wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. – To jest w ogóle rzecz niesłychana; to się nie mieści w naszej tradycji. Fala nienawiści, która po wypadku przelała się przez internet, to jest coś, z czym się jeszcze nie spotkaliśmy – powiedział. Dodał, że osoby, które używają mowy nienawiści w tym przypadku, mogą zostać w prosty sposób zidentyfikowane i ukarane. Konkretnie chodzi tu o zastosowanie przepisów Kodeksu karnego dotyczących poniżania organów RP oraz atakowania osób ze względu na przekonania polityczne. Poszkodowani mogą żądać zadośćuczynienia.

Zdaniem Wójcika, ściganie mowy nienawiści nie jest ograniczeniem wolności słowa.

Więcej z obszaru: Region

przylaczenie-gmin-do-warszawy-protest

Protestują przeciwko planom przyłączenia 32 gmin do Warszawy. Podpiszesz petycję?

Politycy opozycyjni, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych sprzeciwiają się podejmowaniu przez Sejm decyzji o przyłączeniu okolicznych gmin do Warszawy bez przeprowadzenia konsultacji społecznych. >>

warszawa-przylaczenie-32-gmin

Chcą przyłączyć prawie całe zachodnie Mazowsze do Warszawy. „To cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy”

W Sejmie został złożony projekt ustawy dotyczący przyłączenia do Warszawy 32 okolicznych gmin. >>