Region

Przyłączyli Podkowę Leśną, Leszno i Żabią Wolę do wielkiej Warszawy, ale dwie gminy tylko na chwilę

Trwają prace nad projektem ustawy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) dotyczącym powiększenia Warszawy. W piątek, 24 marca opublikowano mapę, na której można było zobaczyć gminy wcześniej nie brane pod uwagę do przyłączenia do stolicy – Podkowę Leśną, Żabią Wolę i Leszno.
podkowa-lesna-zabia-wola-leszno-przylaczenie-do-warszawy
Fot. Arcaion/pixabay.com. Według ostatnich doniesień, Leszno i Żabia Wola nie zostaną przyłączone do Warszawy.

Projekt metropolii warszawskiej powiększonej o Leszno, Podkowę Leśną i Żabią Wolę pojawił się na stronie dotyczącej konsultacji społecznych prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniej nie było mowy o tym, że Leszno i Żabia Wola zostaną przyłączone do Warszawy. Wśród mieszkańców zawrzało. Na lokalnych forach internetowych większość z nich zdecydowanie opowiada się przeciwko przyłączeniu ich gmin do stolicy.

Wcześniej poseł PiS Jacek Sasin twierdził, że Podkowa Leśna nie została dodana z powodu błędu, i że pomyłka zostanie naprawiona. We wtorek, 28 marca wieczorem na stronie konsultacji pojawiła się kolejna mapa z Podkową, ale za to już bez Żabiej Woli i Leszna. Jak stwierdził Jacek Sasin w rozmowie z serwisem tvnwarszawa.tvn24.pl, umieszczenie na mapie tych dwóch gmin było „błędem informatycznym”.

We wtorek, 28 marca w stołecznym ratuszu odbył się briefing prasowy z udziałem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej zastępcy Michała Olszewskiego. Stwierdził on, że „nie można traktować poważnie konsultacji, w których pojawiają się nagle dwa rysunki i nie ma żadnej wiedzy eksperckiej na ten temat”. – Usiądźmy i opracujmy nowy projekt. Ale nie na wariata. W tym dokumencie nie ma ani słowa o tym, skąd się wziął podział na 33 gminy. Cały czas czekamy na analizy finansowe i funkcjonalne, skąd bierze się dokładnie taki, a nie inny podział – powiedział.

Konsultacje dotyczące ustawy maja potrwać do 14 kwietnia.

Więcej z obszaru: Region

ranking-zrownowazonego-rozwoju-samorzadow-marzec-2017

Posypały się nagrody w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Samorządów

W Otrębusach odbyła się uroczysta gala, podczas której przedstawiono wyniki rankingu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. >>

linia-podmiejska-grodzisk-remont

Kolejowy armagedon coraz bliżej

We wrześniu rozpocznie się kluczowy etap modernizacji linii podmiejskiej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. >>