Dworzec Zachodni będzie jak nowy

Planowana od kilku lat budowa nowego gmachu Dworca Zachodniego powoli staje się faktem. Prace już się rozpoczęły, mają potrwać do końca tego roku.
Fot. PKP SA Wkrótce wysłużony budynek stacji zyska zupełnie nowy wygląd

Do tej pory Dworzec Zachodni nie prezentował się zbyt okazale. Mimo że to trzecia pod względem wielkości stacja kolejowa w Warszawie, budynek jest mało przyjazny pasażerom i po prostu brzydki. To właśnie z tego powodu kolejarze już od kilku lat planowali budowę nowego dworca. Początkowo miał on powstać na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, ostatecznie jednak z tych planów nic nie wyszło. Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele PKP S.A. poinformowali, że nowy gmach powstanie w ciągu 12 miesięcy, a więc do końca tego roku. Dworzec będzie miał swoją siedzibę przy Al. Jerozolimskich. Jednym z głównych założeń tej inwestycji jest odciążenie starego, wysłużonego budynku stacji. Mimo powstania nowego obiektu, będzie on nadal pełnił swoją funkcję.

W holu nowego dworca znajdzie się sześć kas, pasażerowie będą mogli też zaopatrzyć się w bilety w specjalnych biletomatach. Nie zabraknie wygodnych miejsc siedzących, bankomatów, skrytek bagażowych oraz punktów handlowo-usługowych. Budynek będzie wyposażony w klimatyzację i monitoring, w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przyjazny niewidomym (dzięki specjalnie wyznaczonym ścieżkom). Pojawią się także windy i ruchome schody. W budynku znajdzie się biuro dworca i punkt informacyjny. Całość zostanie przykryta szklanym dachem, który swoim wyglądem będzie nawiązywał do istniejących przystanków linii średnicowej. Z kolei przed budynkiem dworca zaplanowano 30 miejsc typu kiss&ride. Oznacza to, że będzie można zatrzymać się tam tylko na chwilę, żeby pasażer odjeżdżający z dworca mógł wysiąść lub zabrać kogoś, kto właśnie przyjechał. Obok znajdzie się postój taksówkowy.

Dzięki tej budowie Dworzec Zachodni ma się stać wizytówką stolicy, rozładować ruch pasażerski i stać się pierwszym z elementów powstającego węzła przesiadkowego w tej części Warszawy. Ważnym elementem inwestycji będzie rewitalizacja otoczenia, m.in. przedłużenie ścieżki rowerowej, tak by łączyła nowy budynek z centrum miasta oraz przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. ppłk. Mieczysława Sokołowskiego Grzymały.

Do tej pory wyremontowany został fragment przejścia podziemnego. Prace objęły przebudowę konstrukcji żelbetowej wymianę posadzek, budowę rampy. W przyszłości mają być też wykonane okładziny ścienne i sufity, oświetlenie i informacja wizualna.

Tuż obok dworca powstanie kompleks biurowy West Station. Będą to dwa 13-piętrowe budynki o powierzchni 67 tys. mkw. Znajdzie się tu również trzypoziomowy, ogólnodostępny płatny parking podziemny na 130 miejsc. Pierwszy etap kompleksu będzie gotowy w czwartym kwartale 2016 r., a drugi – w pierwszym półroczu 2018 r. W gronie najemców obiektu znajdą się m.in. spółki należące do grupy PKP: PKP S.A., PKP Informatyka oraz PKP Intercity.

Autorem koncepcji architektonicznej zarówno dworca, jak i kompleksu biurowego, jest firma FS&P ARCUS sp. z o.o. Całość ma być gotowa na początku 2018 roku. Koszt inwestycji jest szacowany na 110 mln euro, z czego budowa dworca pochłonie 1,5 mln euro. Zrealizuje ją firma HB Reavis Poland.

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “Dworzec Zachodni będzie jak nowy