Trasa Opacz-Paszków coraz bliżej

Kierowcy podróżujący trasami S7 i S8 z niecierpliwością oczekują na oddanie do użytku drogi Opacz-Paszków. Według zapewnień Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, stanie się to już za kilka miesięcy.
Fot. KG Wszystko wskazuje na to, że kierowcy nową trasą pojadą już za kilka miesięcy

Głównym celem budowy trasy S8 na odcinku Opacz-Paszków jest zmniejszenie natężenia ruchu na przebiegającej przez Raszyn al. Krakowskiej. Prace na liczącym 11,6 km fragmencie rozpoczęły się w kwietniu 2013 roku. Do tej pory wykonano odwodnienie drogi, została też ułożona nawierzchnia ze specjalnego asfaltu. Podczas jego produkcji zastosowano innowacyjną technologię. Materiał posiada wyjątkowe właściwości sprawdzające się zarówno w wysokich, jak i w niskich temperaturach oraz wyjątkową odporność na deformacje spowodowane cyklicznym obciążaniem drogi. Na całej długości budowanej trasy przewiduje się wykorzystanie ponad 82 tys. ton tego materiału. Ponadto wykonywane są inne prace drogowe, mostowe i związane z ochroną środowiska.

Z kolei na odcinku od węzła Janki Małe do skrzyżowania krajowej „siódemki” z drogą wojewódzką nr 721 prowadzone są prace geodezyjne, porządkowe, kanalizacyjne, wykopy, przebudowa sieci. We wrześniu ubiegłego roku wojewoda mazowiecki wydał decyzję zezwalającą na budowę liczącego niecałe 2,5 km łącznika. Projekt ten zakłada między innymi powstanie dwóch kładek dla pieszych i wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 7. Ponadto zostanie wykonana kanalizacja deszczowa, powstaną nowe chodniki oraz zjazdy. Zgodnie z projektem wybudowane zostaną także nowe zatoki autobusowe.

Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 12 grudnia tego roku i wszystko wskazuje na to, że uda się go dotrzymać.

Przetarg na sporządzenie projektu i budowę drogi Opacz-Paszków wygrała firma Strabag. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Facebooktwitterredditpinterest