Wieża ciśnień nie idzie do rozbiórki

Zabytkowej wieży ciśnień położonej przy ul. M. Kasprzaka grozi rozbiórka – alarmowały jeszcze kilka tygodni temu warszawskie media. Znany deweloper chciał w jej miejsce wybudować blok mieszkalny, jednak ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.
Fot. Wieża ciśnień przy ul. Kasprzaka pozostanie elementem wolskiego krajobrazu

Wieża ciśnień położona przy ul. M. Kasprzaka to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na warszawskiej Woli. Ma sześć kondygnacji. Przed wojną funkcjonowała jako zbiornik wody dla fabryki amunicji. Podczas II wojny światowej duża część tego zakładu została zniszczona, jednak sama wieża ciśnień została uszkodzona tylko w niewielkim stopniu. Od ubiegłego roku obiekt ten jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Obecnie właścicielem pofabrycznego terenu jest firma J.W. Construction Holding S.A., która chciała wieżę rozebrać, a jej miejsce wybudować blok mieszkalny w ramach osiedla „Bliska Wola”. O całej sprawie informowały warszawskie media zaznaczając, że przedstawiciele dewelopera utrudniali wykonanie inwentaryzacji stołecznemu konserwatorowi zabytków, nie chcieli też udostępnić budynku do przeprowadzenia badań.

Tymczasem zdaniem miłośników zabytków, takie relikty przemysłowej architektury powinny znajdować się pod ochroną w stanie nienaruszonym, ewentualnie być adaptowane do aktualnych planów dewelopera. Jak nas poinformowała Joanna Gołębiewska z biura prasowego firmy, tak właśnie się stanie. Zarząd J.W Construction wycofał się z pomysłu rozbiórki wieży. Zadecydowano, że obiekt zostanie zrewitalizowany i nadal będzie częścią historycznej panoramy Woli.

– Osiedle „Bliska Wola” zaprojektowaliśmy biorąc pod uwagę obowiązujący plan zagospodarowania, który nie przewidywał, że wieża ma pozostać – zaznacza Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej J.W. Construction Holding S.A. i dodaje: – Biorąc pod uwagę głosy mieszkańców Woli oraz fakt, że jest to obiekt przedwojenny, który zachował się jako jeden z nielicznych, zmieniliśmy plany. W końcu niewiele takich budynków w Warszawie przetrwało. Nie zburzymy go, będzie stanowić wartość dodaną dla naszego osiedla. Nie ze względu na architekturę, która wyjątkowa nie jest, ale ze względu na swoją autentyczność i historię. „Bliska Wola” jest jedną z najważniejszych naszych inwestycji, włożyliśmy w nią wiele serca i energii planując całą infrastrukturę, w tym również prywatny park z obiektami sportowo-rekreacyjnymi. Wieża zostanie odremontowana i początkowo ulokujemy tam biuro handlowe. Zastanawiamy się jeszcze nad jej funkcją dla mieszkańców, prawdopodobnie będą tam biura dla osiedla.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest także Krystian Wilk, radny dzielnicy Wola, który zabiegał o pozostawienie obiektu. – Wielokrotnie rozmawiałem z mieszkańcami Odolan na temat przyszłości wieży i odpowiedź niemal zawsze była taka sama: zachować wieżę, przeprowadzić rewitalizację i nadać jej drugie życie. Osobiście cieszy mnie decyzja dewelopera – mówi radny Wilk.

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “Wieża ciśnień nie idzie do rozbiórki

  1. To świetna decyzja i trzeba docenić dewelopera, że tym razem nie tylko kasa się liczyła. Obiekt piękny nie jest, to fakt, ale gdyby go wyremontować…