Oznakuj swoją posesję!

O tym, jak ważne jest prawidłowe oznakowanie posesji systematycznie przypominają policjanci i strażnicy miejscy. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają i nie zdają sobie sprawy z tego, że brak widocznej tabliczki z numerem domu znacznie utrudnia działanie służbom ratunkowym.
Fot. wikipedia.org Dobrze widoczna tabliczka z oznaczeniem posesji to duże ułatwienie dla służb ratunkowych

Pan Jerzy osiem lat temu zakończył budowę domu w Milanówku, wtedy też w nim zamieszkał. Willa została urządzona i umeblowana, podobnie jak teren wokół niej. Nasz czytelnik zapomniał tylko o jednym „drobiazgu” – nie zainstalował tabliczki z numerem posesji. – Po prostu umknęło to mojej uwadze, ale czy to naprawdę aż tak istotne? – pyta retorycznie. Jest istotne i to bardzo. Stale przypominają o tym strażnicy miejscy i policja. To duże ułatwienie np. dla listonoszy i kurierów, ale przede wszystkim dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Często bowiem zdarza się, że pogotowie, straż lub policja błądzi w terenie pytając sąsiadów o konkretny adres wezwania lub interwencji. Tym samym ratownicy tracą bezcenny czas, który może uratować czyjeś życie lub majątek.

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne nakłada na właścicieli nieruchomości zabudowanych lub innych podmiotach uwidocznionych w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Na tabliczce, oprócz numeru porządkowego, powinna znajdować się nazwa ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic – nazwa miejscowości. Ważne jest, aby tabliczka była czytelna, znajdowała się w widocznym miejscu i była dobrze oświetlona. Czyli obowiązek właściwego oznakowania posesji należy zarówno do ich właścicieli, jak i administratorów oraz zarządców. Kto się do niego nie dostosuje, grozi mu kara grzywny w wysokości 250 zł lub nagana.

Facebooktwitterredditpinterest