Powiatowa inwestycja drogowa

Już wkrótce ul. Wojska Polskiego i Sochaczewska w gminie Ożarów Mazowiecki zmienią się nie do poznania. Zarządca dróg, czyli starostwo powiatu warszawskiego zachodniego podjęło decyzję o ich przebudowie.
Fot. KG Ciąg dróg powiatowych zostanie gruntownie przebudowany

Do tej pory ul. Sochaczewska i Wojska Polskiego nie były w najlepszym stanie. Nawierzchnia jest nierówna, dziurawa i pełna kolein. Wkrótce ma się to zmienić. Zarząd Dróg Powiatowych (ZDP) już ogłosił i rozstrzygnął przetarg na ich gruntowną przebudowę. Będzie to największa tegoroczna inwestycja drogowa w gminie Ożarów Mazowiecki.

W ramach zadania ul. Wojska Polskiego i Sochaczewska zostaną przebudowane na odcinku od drogi krajowej nr 92 w Jawczycach do ul. Szkolnej w miejscowości Macierzysz. Z kolei w Wieruchowie zostanie przebudowane rondo. Zakres prac obejmuje m.in. przygotowanie inwestycji, wykonanie trawników, nowej konstrukcji jezdni, wzmocnienia istniejącej konstrukcji nawierzchni, wykonanie konstrukcji zjazdów z nawierzchnią z kostki betonowej, chodników, przebudowy nawierzchni ronda, oznakowania poziomego, ustawienie znaków pionowych, a także wykonanie i wdrożenie projektu czasowej organizacji ruchu.

Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma Skanska, która zaproponowała najniższą cenę – nieco ponad 3,23 mln zł. Tymczasem kosztorys inwestorski opiewał na ponad 6 mln zł. Oferent zaproponował zatem wykonanie prac za około połowę przewidywanej ceny. Jak podkreślają urzędnicy, to z jednej strony cieszy, a z drugiej rodzi poważne problemy.

Zmiana ustawy o zamówieniach publicznych określa, że w przypadku, gdy oferta jest niższa o 30 proc. od kosztorysu inwestorskiego, wykonawca jest zobowiązany do przedstawienia informacji dotyczącej wyliczenia kosztów. Również ZDP obawia się, czy za zaoferowaną cenę firma będzie mogła wykonać inwestycję w odpowiedniej jakości, zgodnie ze wszelkimi normami i dokumentacją. Powiatowi drogowcy, w poprzednich latach, egzekwując zawarte umowy doprowadzili do tego, że wykonawcy dróg, którzy nie przestrzegali norm, frezowali nawierzchnie i kładli je od nowa, tym razem już zgodnie z parametrami zawartymi w podpisanych umowach. Czy tak będzie i tym razem – pokaże czas. Firma na wykonanie zadania ma czas do końca września tego roku.

Inwestycja będzie realizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL), czyli tzw. schetynówek.

Facebooktwitterredditpinterest