Parada Równości 2015

Dużymi krokami zbliża się warszawska Parada Równości 2015. Wydarzenie odbędzie się 13 czerwca pod tym samym hasłem, co w ubiegłym roku: „Równe prawa – wspólna sprawa".
Fot. wikipedia.org W tym roku Parada Równości przejdzie obok tęczy na pl. Zbawiciela.

Parada Równości to demonstracja, która chyba już na dobre zagościła w kalendarzu warszawskich wydarzeń. Odbywa się od 2001 roku (z przerwą w roku 2004, kiedy to organizacji pochodu zabronił ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński) i ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób homoseksualnych. Ale nie tylko. W tym roku przemarsz odbędzie się pod hasłem „Równe prawa – wspólna sprawa”. Streszcza ono 12 postulatów, które dotyczą m.in. mniejszości etnicznych, religijnych, narodowych, osób LGBTQ, niepełnosprawnych, a także otwierania przestrzeni miejskich, lepszej edukacji seksualnej i poszanowania praw zwierząt.

Tegoroczną Paradę Równości swoim patronatem objęła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara. Złotym sponsorem wydarzenia są Fundusze Norweskie. Udział w paradzie już zapowiedziało wiele osób powszechnie znanych – politycy, dziennikarze, artyści. Będzie m.in. Ryszard Kalisz, Joanna Senyszyn, Piotr Najsztub, Anna Grodzka, Eliza Michalik, Paulina Młynarska. W sumie organizatorzy spodziewają się około 20 tys. uczestników. W przygotowanie wydarzenia włączyły się partie polityczne, organizacje, pozarządowe, firmy, instytucje i osoby prywatne.

Swoje platformy na paradę przygotowuje m.in. Fundacja Batorego, Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Fundacja Kocia Mama, partia Zieloni i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Przemarsz odbędzie się inną trasą niż zazwyczaj. Jak wyjaśniają organizatorzy, jest to odpowiedź na prośby uczestników, którzy chcą przejść obok tęczy na pl. Zbawiciela. Ta instalacja ma stać tylko do końca roku, więc Parada Równości 2015 może być ostatnią szansą, żeby minąć słynne dzieło. Początek marszu jest przewidzianą na godz. 15.00 spod sejmu. Dalej trasa będzie prowadzić przez ul. Piękną. Mokotowską, pl. Zbawiciela, ul. Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Senatorską. Finał jest przewidziany na pl. Bankowym.

Ale Parada Równości 2015 to nie tylko marsz ulicami miasta. To również wiele wydarzeń dodatkowych. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja “Edukacja genderowa, edukacja seksualna. W rocznicę awantury”. Natomiast w sobotę, po marszu organizatorzy zapraszają do klubu Nowa Jerozolima na imprezę „Nie Od Parady”. Planowane są występy dj Miii Twin i Biernaskiego, wokalistki Pati Mali oraz drag queen Charlotte. Dochód wspiera organizację Parady Równości 2015. Łącznie do 14 czerwca zaplanowano kilkadziesiąt debat, warsztatów, konferencji naukowych, imprez, wydarzeń sportowych i spotkań. Zdecydowana większość z nich jest darmowa. Cały program można znaleźć na stronie www.festiwal.paradarownosci.eu.

Facebooktwitterredditpinterest