Zostań rodzicem zastępczym

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Takich opiekunów jest wciąż za mało.
Fot. pixabay.com Rodzicielstwo zastępcze może dać duzo radości i spełnienia.

Pani Magda ma 42 lata i dwóch, prawie dorosłych synów. Los sprawił, że zupełnie niespodziewanie… doczekała się trzeciego. Ale nie urodziła go. Została rodzicem zastępczym dla sześcioletniego Piotrusia. – Sytuacja Piotra jest dość skomplikowana. Jego ojciec praktycznie od urodzenia nie ma kontaktu z synem, a matka, która była moją kuzynką, zmarła dwa lata temu. Została mu tylko babcia, która nie dałaby rady podołać wychowaniu wnuka – opowiada pani Magda. – Chłopiec trafiłby do domu dziecka, praktycznie bez szans na adopcję, ponieważ jest chory na zespół Downa. Dlatego stwierdziłam, że nie ma innego wyjścia i muszę się nim zaopiekować – dodaje. Uważa, że to była jedna z najlepszych decyzji w jej życiu. Piotruś odwdzięcza się zastępczej mamie bezgraniczną miłością i coraz lepiej się rozwija.

Jednak takich osób, jak pani Magda jest mało. A wciąż jest wiele dzieci, które potrzebują opieki, bezwarunkowej miłości i akceptacji, a których rodzice biologiczni nie mogą im (z różnych względów) dać. Dlatego stworzono instytucję rodzicielstwa zastępczego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) zachęca osoby, które chciałyby zostać rodzicami zastępczymi do kontaktu. Wszelkie informacje można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie, ul. Bohaterów Warszawy 4, tel. 46 854 20 83.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które zgodnie z z art. 42 Ustawy o wspieraniu rodzin i systemie pieczy zastępczej z dn. 09 czerwca 2011 r. dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej, nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona, wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego, nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych, są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym, przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, a także wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.

Facebooktwitterredditpinterest