Delfinarium w Mszczonowie budzi emocje

Budowa delfinarium w Mszczonowie staje się coraz bardziej realną wizją. Jednak realizacja inwestycji może nie dojść do skutku z powodu zdecydowanych protestów obrońców zwierząt.
Fot. Hans/pixabay.com Ekolodzy nie chcą nawet słyszeć o otwarciu delfinarium w Mszczonowie.

Mszczonów jest jedną z najprężniej rozwijających się gmin w naszym regionie. W tej miejscowości już wkrótce jest planowana budowa parku rozrywki Park of Poland, a kolejną atrakcją dla mieszkańców i turystów ma być delfinarium. Miałby to być pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Inwestorem jest spółka Mazowieckie Centrum Edukacji i Ochrony Mórz, która już zakupiła grunt o powierzchni 5,5 tys. mkw, nieopodal mszczonowskich term. To właśnie w tym miejscu ma powstać delfinarium. Inwestor chce je otworzyć w 2017 roku.

Zdaniem mieszkańców Mszczonowa i okolic byłaby to doskonała forma rozrywki zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także promocja regionu i wzrost zatrudnienia. W ramach mszczonowskiego delfinarium ma być również prowadzona delfinoterapia, czyli leczenie chorób psychicznych i fizycznych u dzieci z pomocą delfinów.

Nie wszyscy jednak entuzjastycznie podchodzą do planów budowy delfinarium w Mszczonowie. Zagorzałym przeciwnikiem tej inwestycji jest Cezary Wyszyński z fundacji Viva! – Trzymanie zwierząt w takich obiektach wiąże się z ich cierpieniem i śmiercią, natomiast delfinoterapia jest skompromitowaną i nieskuteczną metodą leczenia – mówi.

W przesłanym komunikacie prasowym fundacja Viva! informuje: – W Unii Europejskiej podjęto kroki prawne na rzecz zamykania obecnych delfinariów i nie udzielania dofinansowań na budowę nowych tego typu obiektów. Trzynaście państw członkowskich UE nie posiada delfinariów, pozostałe dążą do ich zamykania (w 2015 roku zamknięto delfinarium w Rimini we Włoszech, w 2013 w Liperswil w Szwajcarii i większość w Niemczech). Mszczonowskie delfinarium z pewnością uderzy w wizerunek Polski, plasując ją wśród krajów o niskiej kulturze etycznej, gdzie prawa zwierząt przegrywają z zyskiem inwestorów.

Cezary Wyszyński zapowiada protest w sprawie budowy delfinarium w Mszczonowie, a nawet blokadę przedsięwzięcia. – Będziemy chcieli spotkać się z władzami gminy, aby wyjaśnić, że to nie jest dobry pomysł na inwestycję. Co więcej, będziemy starali się ją blokować na każdym etapie wydawania pozwoleń – zapowiada. Podobną opinię prezentuje również fundacja WWF podkreślając, że w polskich warunkach delfinarium może być tylko cyrkiem.

Obrońcy zwierząt stawiają sprawę jasno: – Zamiast wydawać ogromne kwoty na delfinarium, należałoby wesprzeć rozwój sieci nowych i wsparcie już istniejących ośrodków rehabilitacji zwierząt rodzimych dla naszej przyrody.

Facebooktwitterredditpinterest