Ranking samorządów według „Rzeczpospolitej”

Jak co roku, dziennik „Rzeczpospolita” opublikował ranking najlepszych samorządów. W zestawieniu znalazło się kilka gmin z naszego regionu.
Fot. Radosław Botev/wikimedia.org Wśród gmin z naszego regionu najwyższe miejsce w rankingu zajęła gmina Mszczonów.

Dziennik „Rzeczpospolita” publikuje ranking najlepszych samorządów od 11 lat. Na najwyższych pozycjach w zestawieniu znajdują się te gminy, które uzyskują najlepsze wyniki finansowe oraz w zarządzaniu rozwojem gminy lub miasta. Samorządy są wyróżniane w trzech kategoriach – miast na prawach powiatu, gmin miejskich i wiejsko-miejskich oraz gmin wiejskich. Wybór laureatów odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym były wybierane miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2010–2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Wyboru dokonano na podstawie danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, a dotyczących wszystkich samorządów w Polsce w wyodrębnionych kategoriach.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 565 samorządów. A jak w zestawieniu prezentują się gminy z naszego regionu? Najwyższą – dziesiątą pozycję w swojej kategorii (gminy miejskie i miejsko-wiejskie) zdobył Mszczonów, na 13.miejscu znalazł się Grodzisk Mazowiecki. Z kolei w kategorii gmin wiejskich 34. miejsce zdobył Nadarzyn, a 51. – Wiskitki.

W tym roku „Rzeczpospolita” przygotowała również zestawienie samorządów, które najefektywniej pozyskiwały fundusze europejskie oraz ranking innowacyjności. W tym pierwszym zestawieniu znów najlepszy okazał się Mszczonów, który znalazł się na dziewiątym miejscu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. 65. lokatę zdobył Ożarów Mazowiecki, a gmina Raszyn zajęła 58. miejsce. W rankingu innowacyjności najwyższe – 16. miejsce ex aequo zajął Grodzisk Mazowiecki i Mszczonów (gminy miejskie i miejsko-wiejskie). W kategorii gmin wiejskich 21. miejsce zajęła Żabia Wola, 27. Nadarzyn, a 38. – Wiskitki.

Kryteria rankingu ustaliła niezależna kapituła, w skład której weszli prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Anna Cieślak-Wróblewska, dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”, Piotr Galas, dyrektor departamentu klienta sektora publicznego PKO BP, Adam Kowalewski, przewodniczący rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Marceli Niezgoda – wiceminister Infrastruktury i Rozwoju, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, Jerzy Stępień przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu, były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Paweł Tomczak – dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Facebooktwitterredditpinterest