Stawy Walczewskiego coraz bliżej

Jest szansa, że już wkrótce Stawy Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim zupełnie zmienią oblicze. Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na rewitalizację terenu.
Fot. KG Stawy Walczewskiego będą wkrótce równie atrakcyjnym terenem rekreacyjnym jak Stawy Goliana

Władze Grodziska Mazowieckiego już od kilku lat planują przeprowadzić rewitalizację Stawów Walczewskiego. Dzięki temu, mieszkańcy zyskaliby kolejny teren rekreacyjny podobny do tych, które funkcjonują na Stawach Goliana czy w Parku Skarbków. Do tej pory dość zaniedbany zielony zakątek miałby zupełnie się zmienić.

Inwestycja miała ruszyć wiosną ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało. Przyczyną były perturbacje związane z procedurą przetargową dotyczącą projektu stawów i otaczającego je terenu. Potem przyczyną opóźnień były procedury formalne związane z ochroną środowiska, Mazowiecki Urząd Wojewódzki zażądał bowiem dodatkowych ekspertyz, które trzeba było przygotować.

Wreszcie udało się. Na początku lipca wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę. A ponieważ projekt przebudowy Stawów Walczewskiego i otaczającego ich terenu jest już gotowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyć z pracami. Najpierw jednak trzeba ogłosić przetarg. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy to się stanie. Rozpoczęcie prac jest planowane na trzeci lub czwarty kwartał tego roku.

Jeśli tylko inwestycja dojdzie do skutku, istniejące stawy zostaną powiększone. W planach jest utworzenie kolejnego zbiornika i umocnienie koryta rzeki Rokicianki. Przeprowadzony zostanie remont instalacji hydrotechnicznych. Powstaną atrakcyjne tereny rekreacyjne z alejkami i kładkami. Być może zostanie utworzony klub wodniacki i wypożyczalnia sprzętu wodnego, pojawią się żaglówki, a także siłownia plenerowa i plac zabaw. Zmodernizowane mają być istniejące boiska.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaki będzie koszt wykonania inwestycji. Wiadomo natomiast, że władze Grodziska będą starać się o pozyskanie dotacji na ten cel.

Facebooktwitterredditpinterest