Szwedzkie Góry z nowym obliczem

Jest szansa, że na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki powstanie kolejny teren rekreacyjny. Chodzi o Szwedzkie Góry położone w Chlebni. W połowie września w tym miejscu odbędzie się piknik historyczny.
Fot. willaradogoszcz.eu W programie pikniku przewidziano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i starszych mieszkańców Grodziska.

Pozostałości średniowiecznego grodu, czyli Szwedzkie Góry położone pod Grodziskiem Mazowieckim to jeden z najstarszych i najcenniejszych obiektów archeologicznych na Mazowszu. Początkowo istniała tu otwarta osada ludności kultury łużyckiej, która w X-XI wieku zmieniła się w grodzisko. W XII wieku powstał gród o charakterze obronnym. Był to jedyny taki obiekt w okolicy, prawdopodobnie siedziba rycerska. Jej istnienie zakończył pożar. To właśnie ze średniowiecznego grodu w Chlebni wywodzi się Grodzisk Mazowiecki.

Szwedzkie Góry do tej pory zapomniane, wkrótce mają zupełnie zmienić oblicze. Od kilku miesięcy, pod okiem konserwatora zabytków trwają prace nad uporządkowaniem terenu. W tym miejscu ma powstać ścieżka edukacyjna. Projektem zajmują się pracownicy Willi Radogoszcz.

Gmina zakupiła również działkę o powierzchni 2 ha w celu powiększenia Szwedzkich Gór. W przyszłości ma tam powstać teren wypoczynkowo-rekreacyjny, na którym znajdą się ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Ma to być kolejny teren o charakterze rekreacyjnym dla mieszkańców Grodziska.

W niedzielę, 13 września na terenie Szwedzkich Gór odbędzie się I Rodzinny Piknik Historyczny. Wydarzenie będzie miało miejsce z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Będzie można zwiedzić średniowieczną wioskę, obejrzeć pracę dawnych rzemieślników, spróbować sił w strzelaniu z łuku i innych grach sprawnościowych, skosztować potraw średniowiecznej kuchni i wybić pamiątkową monetę. Nie zabraknie śpiewów, tańców i gawęd historycznych, a zwieńczeniem imprezy będzie spektakl teatru ognia. Uzupełnieniem pikniku będą spotkania z archeologami. Tego dnia odbędzie się również inauguracja ścieżki edukacyjnej Tajemnice Szwedzkich Gór. Impreza odbędzie się w godz. 14.00-20.00 u wylotu ul. Ordona w Grodzisku Mazowieckim. Wstęp wolny.

Facebooktwitterredditpinterest