Obchody bitwy pod Jaktorowem z piknikiem historycznym

W tym roku mija 71. rocznica bitwy pod Jaktorowem. Z tej okazji w niedzielę, 27 września odbędą się uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie oraz piknik historyczno-wojskowy.
Fot. jaktorow.pl W programie uroczystości znalazła się m.in. msza święta i piknik historyczno-wojskowy.

Bitwa pod Jaktorowem była ostatnim, bohaterskim epizodem zgrupowania Armii Krajowej „Kampinos”. 27 września 1944 roku Niemcy rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwpartyzancką, oznaczoną kryptonimem Sternschnuppe. Grupa „Kampinos” przystąpiła wówczas do odwrotu w kierunku Gór Świętokrzyskich. Początkowo polskie zgrupowanie skutecznie wymykało się obławie, lecz na skutek błędów dowództwa w drugim dniu odwrotu zostało okrążone przez Niemców pod Jaktorowem. Po blisko całodziennej walce z przeważającymi siłami wroga, grupa „Kampinos” została rozbita. 150-200 osób poległo, około 120 zostało rannych, a 150 wziętych do niewoli.

Co roku, na cmentarzu w Budach Zosinych organizowane są uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 71 lat. Tak też będzie w najbliższą niedzielę, 27 września. Obchody rozpoczną się od polowej mszy świętej o godz. 12.00. Po nabożeństwie odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia, złożenie wieńców.

Na godz. 14.10 przewidziano odtworzenie epizodu bitwy partyzanckiej. Natomiast od godz. 11.30 do 18.30 będzie trwał piknik historyczno-wojskowy, podczas którego będzie można zobaczyć pojazdy i sprzęt militarny, strzelnicę kontenerową, wystawę plenerową plakatów, dokumentów i wydawnictw. Odbędą się również pokazy działań wojskowych. Dostępny będzie symulator dachowania i symulator zderzeń, a całość uzupełni prezentacja sprzętu policyjnego, pojazdów straży pożarnej.

Organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd i powrót na uroczystość. Wyjazd autokaru do Bud Zosinych zaplanowano na godz. 11.15 z przystanku PKS przy ul. Warszawskiej w Jaktorowie, a powrót około godz. 15.00.

Facebooktwitterredditpinterest