Piknik historyczny na Szwedzkich Górach

Pokazy średniowiecznego rzemiosła, kuchni historycznej, walk rycerskich, tańce, śpiewy, gry i zabawy animacyjne dla najmłodszych – to tylko część atrakcji, jakie przewidziane są w ramach imprezy Piknik historyczny na Szwedzkich Górach. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 13 września.
Fot. centrumkultury.eu Na pikniku nie zabraknie ciekawych zajęć zarówno dla najmłodszych, jak i starszych mieszkańców Grodziska.

Tajemnice Gór Szwedzkich, czyli Rodzinny Piknik Historyczny odbędzie się w ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa i jest połączony z inauguracją ścieżki edukacyjnej dotyczącej wczesnośredniowiecznego grodziska w Chlebni. Rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do godz. 20.00. Przez cały czas trwania imprezy będą dostępne stoiska rzemieślnicze rozmieszczone w namiotach oraz stanowiska łuczników i archeologów, kącik zabaw animacyjnych dla dzieci i zagroda dla koni.

Szczegółowy program pikniku:

Godz. 14.00

Pokaz walk wojów słowiańskich i wikińskich w wykonaniu Drużyny Wojów Arkona. Jest to grupa rekonstrukcji historycznej, zajmująca się okresem epoki wikińskiej. Grupa łączy wysoki poziom merytoryczny – prowadzą ją archeolodzy i historycy – z profesjonalnym podejściem – drużynnicy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą lub animacją kultury. Głównym celem drużyny jest odtwarzanie kultury materialnej i próba zbliżenia się do tego, jak ludzie żyli ponad tysiąc lat temu. Pokazy w wykonaniu wojowników z Arkony to interaktywne show nastawione na filmową widowiskowość, w których dynamiczne walki przeplatają się z prelekcją o średniowiecznych wojach. W pokazy angażowana jest publiczność, która bierze udział w różnego rodzaju walkach. Odważniejsi mogą nawet spróbować swoich sił w żonglowaniu mieczem.

Godz. 14.30

Uroczyste otwarcie I Rodzinnego Pikniku Historycznego

Godz. 14.45

Pokaz walk wojów słowiańskich i wikińskich (Drużyna Wojów Arkona)

Godz. 15.00

Spacer na grodzisko wczesnośredniowieczne połączony z inauguracją ścieżki edukacyjnej pt. Tajemnice Szwedzkich Gór

Godz. 16.00

Pokaz sokolniczy z udziałem ptaków drapieżnych. W czasie pokazu będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało sokolnictwo w dawnych czasach oraz zapoznać się ze zwyczajami, dietą oraz upodobaniami prezentowanych ptaków. Każdy uczestnik pokazu będzie mógł z bliska przyjrzeć się skrzydlatym bohaterom, zrobić sobie z nimi zdjęcie i wziąć na rękawice wybrane ptaki. W rolach głównych wystąpią: kruk, jastrząb Harrisa, sokół pustułka, raróg oraz sowa płomykówka. Prowadzenie: Marlena Koźlińska.

Godz. 17.00

Prezentacja wojów słowiańskich – gry i zabawy z publicznością (Drużyna Wojów Arkona)

Godz. 17.30

Gawęda edukacyjna pt. Kto jeździł konno po Szwedzkich Górach, czyli czym zajmuje się archeozoologia? (prelekcja Iwony Szymańskiej z udziałem koni)

Godz. 18.00

Koncert zespołu Jar – polskiej grupy folkowej tworzącej muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Podczas koncertów muzycy wykorzystują całą gamę oryginalnych instrumentów, takich jak dudy, gęśle, mandole, dwojnice, drumle, lira korbowa, teorban, lutnie, gusli.

Godz. 19.00

Pokaz walk wojów słowiańskich (Drużyna Wojów Arkona)

Godz. 19.30

Spektakl Teatru Ognia. Widowisko osnute na staropolskich legendach i podaniach. Pojawiają się w nim wszelkiej maści duchy, upiory i topielice oraz inne baśniowe stwory zamieszkujące świat słowiański.

Godz. 20.00

Zakończenie pikniku

I Rodzinny Piknik Historyczny odbędzie się na łące u wylotu ul. J. Ordona w Grodzisku Maz., w sąsiedztwie grodziska na Górach Szwedzkich. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Facebooktwitterredditpinterest