Szpital pediatryczny WUM czeka na otwarcie

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia supernowoczesnego szpitala pediatrycznego na Ochocie. Jego budowa pochłonęła 550 mln zł.
Fot. wum.edu.pl Szpital na Ochocie będzie jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce.

Budowa Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) rozpoczęła się cztery lata temu. Obiekt o powierzchni całkowitej wynoszącej nieco ponad 97,3 tys. mkw. składa się z trzech brył połączonych przeszklonym pasażem. Autorem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej jest pracownia Open Architekci sp. z o.o.

Znajdzie się tu 527 łóżek, w tym 430 pediatrycznych, 57 neonatologicznych i 40 położniczych. W placówce powstanie m.in. oddział ratunkowy, supernowoczesne sale operacyjne oraz komfortowe, jedno- i dwuosobowe pokoje dla małych pacjentów. Przewidziano także lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu obiektu oraz parking wielopoziomowy na ponad 400 pojazdów. Łącznie będzie tu przyjmowanych 500 dzieci.

Do nowego szpitala zostaną przeniesione katedry, kliniki i zakłady z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Litewskiej i Działdowskiej, które obecnie przyjmują ok. 60 proc. chorych dzieci z Warszawy i okolic. Będą tu uczyć się studenci WUM.

Szpital jest inwestycją finansowaną z budżetu państwa. Koszt budowy i wyposażenia wynosi ok. 550 mln zł. Honorowemu komitetowi budowy szpitala patronowała małżonka byłego Prezydenta RP Anna Komorowska. Podczas wizytacji placówki w ubiegłym roku stwierdziła, że jest to „inicjatywa, która zasługuje na najwyższe uznanie”.

W tym miesiącu ma zostać oddany do użytku tylko oddział obserwacyjno-zakaźny, w którym znajdzie się 13 łóżek, natomiast w pozostałych klinikach pacjenci będą przyjmowani od przyszłego roku.

Z kolei izba przyjęć szpitala przy ul. Działdowskiej będzie funkcjonować do końca września. Potem, w tej placówce powstanie centrum symulacji medycznych dla studentów.

Facebooktwitterredditpinterest