We wtorek kierowcy jeżdżą za darmo

W najbliższy wtorek, 22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Kierowcy, którzy pozostawią swoje auta w garażach i przesiądą się do środków komunikacji miejskiej nie będą musieli kupować biletów.
Fot. mazowieckie.com.pl 22 września komunikacją miejską będzie można podróżować za darmo.

– Zachęcamy wszystkich aby przesiedli się do nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego. Komunikacja miejska jest idealnym rozwiązaniem, aby oszczędzić czas i pieniądze, które trzeba wydawać na utrzymanie samochodu, a przy okazji zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza – namawiają przedstawiciele stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM).

Podczas Dnia bez Samochodu kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM będą wyłączone, bramki metra zostaną otwarte, a szlabany na parkingach PR podniesione. Pociągami Kolei Mazowieckich (KM) będzie można podróżować bez biletu pomiędzy stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica, natomiast Warszawską Koleją Dojazdową (WKD) – tylko w obszarze obowiązywania wspólnego biletu. Poza tym będzie obowiązywać normalna taryfa WKD.

22 września nie będzie możliwości kupienia biletu w automatach zainstalowanych w pojazdach MZA. Nie będzie również aktywna opcja kupna biletu przez telefon komórkowy.

Dzień bez Samochodu wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który jest organizowany co roku w dniach 16-22 września. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków i skłonienia ich do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu oraz do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Działania podejmowane w ramach ETZT mają na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego, a także zachęcenie jak największej liczby osób do rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu ZTM zachęca do wzięcia udziału w konkursie organizowanym na profilu facebook.com/ztm.warszawa, który odbędzie się 22 września. Od godziny 8.00 będą publikowane pytania dotyczące funkcjonowania stołecznej komunikacji. Na zwycięzców czekają gadżety ZTM.

Facebooktwitterredditpinterest