Most Łazienkowski otwarty [WIDEO]

Kierowcy mogą już korzystać ze świeżo wyremontowanego mostu Łazienkowskiego. Przeprawa została oddana do użytku w środę, 28 października.
Fot. ztm.waw.pl Most Łazienkowski został oddany do użytku kilka dni przed planowanym terminem.

Most Łazienkowski to istotny element warszawskiej infrastruktury drogowej. Stanowi fragment Trasy Łazienkowskiej, która łączy prawobrzeżną część miasta z jej centrum.

14 lutego pod częścią mostu wybuchł pożar. W jego wyniku została uszkodzona konstrukcja dwóch i pół z pięciu przęseł przeprawy, nawierzchnia lewych pasów ruchu oraz biegnąca pod jezdnią magistrala wodociągowa. Pożar zniszczył także część instalacji poprowadzonych pod mostem.

Władze Warszawy podjęły decyzję o zdemontowaniu zniszczonej konstrukcji stalowej mostu i zamontowaniu nowej, na zachowanych filarach. 10 kwietnia Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) podpisał umowę na remont. Oferta opiewała na kwotę wynoszącą nieco ponad 104 mln zł. Jako termin zakończenia realizacji inwestycji wyznaczono 31 października. Warszawiacy nie dowierzali, że uda się go dotrzymać. A jednak. W środę, 28 października punktualnie o godz. 6.02 wyremontowany most został oddany do użytku i jest w pełni przejezdny w obu kierunkach. Przeprawa jest dostępna po 199 dniach od momentu wejścia na plac budowy, kilka dni przed zakładanym terminem. Przy demontażu skorodowanej i nadpalonej konstrukcji przeprawy, a także przy nasuwaniu nowej było zatrudnionych 300 pracowników.

Uroczystego otwarcia odnowionego mostu dokonała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Cieszę się, że zaledwie po sześciu i pół miesiącach remontu do ruchu powrócił, tak ważny dla mieszkańców most Łazienkowski. W ostatnim czasie w stolicy uruchomiliśmy cztery nowe przeprawy – całkiem nowy most Skłodowskiej-Curie, most Grota po kapitalnym remoncie, metro, a teraz most Łazienkowski. Można powiedzieć, że to też zupełnie nowy most, bo cała konstrukcja przeprawy została wymieniona. Mam nadzieję, że ten most posłuży warszawiakom 100 lat – powiedziała podczas uroczystości Gronkiewicz-Waltz. Prezydent podziękowała premier Ewie Kopacz, która na odbudowę mostu wyasygnowała rządowe fundusze.

Otwarcie mostu Łazienkowskiego nie równa się jednak całkowitemu zakończeniu inwestycji. Do 30 września przyszłego roku będą trwały m.in. prace służące zabezpieczeniu konstrukcji stalowych i betonowych przed korozją czy montaż rurociągów. Na moście nie będą funkcjonować przystanki, ponieważ rozebrano prowadzące do nich schody. Pojawią się dopiero w przyszłym roku i w innym miejscu niż do tej pory. W obecnym stanie most nie jest również przystosowany do ruchu pieszego. W 2016 roku ruszy także budowa kładki rowerowej, podwieszonej do konstrukcji mostu.

Otwarcie mostu poprzedził wyścig między syrenką i warszawą.

 

Facebooktwitterredditpinterest