Święto lnu w Żyrardowie

Ciekawe pokazy, warsztaty, kiermasz, gry i zabawy – to tylko część atrakcji, jakie czekają na odwiedzających imprezę pn. Święto lnu w Żyrardowie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 października.
Fot. mat. prasowe Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Święto lnu w Żyrardowie odbędzie się w godz. 11.00-19.00 w Muzeum Lniarstwa. Impreza jest organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Wydarzenie przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego jest okazją do upamiętnienia ponad 180-letniej tradycji żyrardowskiego przemysłu lniarskiego.

– Święto Lnu jest imprezą nawiązującą w 100 proc. do korzeni Żyrardowa. Poprzez zaprezentowanie licznych atrakcji pod znakiem lnu zwiększy się uwaga społeczeństwa na rewitalizację miasta oraz na najważniejsze jego dziedzictwo kulturowe – dziedzictwo poprzemysłowe Zakładów Lniarskich, których budowa rozpoczęła się już w 1829 r. Będzie to doskonała okazja do poznania lokalnych tradycji, obejrzenia wystaw muzealnych, wzięcia czynnego udziału w licznych warsztatach, grach i zabawach oraz zapoznania się z wyrobami z lnu – zachęcają organizatorzy.

I faktycznie, impreza zapowiada się na tyle ciekawie, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp oraz udział we wszystkich atrakcjach będzie bezpłatny.

Podczas wydarzenia odbędzie się kiermasz produktów lnianych. W pofabrycznych halach muzealnych swoją ofertę na zabytkowych “wózkach fabrycznych” zaprezentują wystawcy z całej Polski m.in. producenci odzieży lnianej, lnianych dekoracji do domu, olejów, a także rękodzielnicy, twórcy biżuterii z lnu, toreb, woreczków oraz pluszaków dla dzieci. Odwiedzający będą mogli również liczyć na skosztowanie potraw w kilku stoiskach gastronomicznych.

Odbędą się także warsztaty plastyczno-rękodzielnicze poświęcone tradycji lniarskiej. Zarówno dzieci i młodzież, jak również dorośli, będą mogli wziąć udział w tworzeniu obrusu lnianego i dekorowania lnianych serduszek (warsztaty “Wyszywamy razem” i “Love-len” prowadzone przez Projekt Miasto), tworzenia obrazów na lnie (warsztaty “Len jak malowany” prowadzone przez Osiedlowy Dom Kultury ŻSM), szycia mieszków i sakiewek oraz kukiełek barbarzyńców („Pradziejowe warsztaty szycia mieszków i sakiewek” oraz „Kukiełkowi barbarzyńcy” prowadzone przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie) czy prezentacji szycia na maszynie, druku na tkaninie metodą sitodrukową i tworzenia róży lnianej.

Ponadto, w godzinach popołudniowych, odbędą się warsztaty naturalnego barwienia lnu i jedwabiu, które zostaną poprowadzone przez dr hab. Katarzynę Schmidt-Przewoźną, profesor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. W przypadku dogodnych warunków atmosferycznych zostaną poprowadzone również warsztaty malowania murali “Tkane ściany”.

Święto Lnu w Żyrardowie to także gry i zabawy związane z tematyką Zakładów Lniarskich. W trakcie imprezy będzie można wziąć udział w wielkoformatowej grze planszowej “Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie”, na którą LOT otrzymał dofinansowanie z programu FIO – Mazowsze Lokalnie.

Kolejną atrakcją jest tzw. “Bieg po przędzę”. Organizatorzy przygotowali dwie konkurencje (dystans ok. 100 metrów): bieg rodzinny oraz indywidualny. Na najlepszych w każdej kategorii czekają medale i dyplomy, a dla zwycięzców – pamiątkowe statuetki.

Program Święta Lnu przedstawia się następująco:

11.00 otwarcie przestrzeni muzealnej dla odwiedzających

12.00 oficjalne otwarcie Święta Lnu w Żyrardowie /scena główna

11.00-15.00 strefa warsztatów plastyczno-rękodzielniczych /hala szwalni

– „Wyszywamy razem” oraz „Love-len” /Projekt Miasto

– „Len jak malowany” /Osiedlowy Dom Kultury ŻSM

– „Mural tkane ściany” /Fabryka Feniksa

– prezentacja szycia na maszynie, sitodruku i tworzenia róży lnianej /Muzeum Lniarstwa

11.00-16.00 strefa warsztatów rękodzielniczo-historycznych /stanowisko: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

– „Pradziejowe warsztaty szycia mieszków i sakiewek” (11.00-13.00)

– „Kukiełkowi barbarzyńcy” (14.00-16.00)

13.00 „Bieg po przędzę” /zapisy w punkcie INFO do godz. 12.30

14.00 podsumowanie „Biegu po przędzę” oraz konkursu plastycznego „Dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa widziane oczami mieszkańca” /scena główna

15.00 „Poprzez zaułki żyrardowskiej fabryki””- spacer z przewodnikiem po XIX-osadzie fabrycznej w Żyrardowie /start: punkt INFO

16.00-18.00 warsztaty naturalnego barwienia lnu i jedwabiu /stanowisko Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

17.00 prezentacja muralu „Tkane ściany” /brama Muzeum Lniarstwa

18.00 prezentacja „Barbarzynka w świecie lnu – o modzie sprzed 2000 lat”/scena główna

19.00 FINAŁ ŚWIĘTA LNU – pokaz mody lnianej na najdłuższej w Polsce drukarce sitodrukowej /„Z lnianej szafy” projektantka: Beata Sodoś

Ponadto o każdej pełnej godzinie odwiedzający imprezę będą mogli zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Lniarstwa oraz obejrzeć projekcję filmu „Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa” lub projekcje bajek dla dzieci o tematyce lnianej. W halach muzealnych zostaną przygotowane materiały audio oraz wideo związane ze wspomnieniami pracowników Zakładów Lniarskich, a także wystawa fotograficzna „Zakłady Lniarskie wczoraj i dziś”, wystawa szablonów sitodrukowych oraz wystawa produktów z lnu. Miłośnicy klimatów postindustrialnych będą mieli możliwość udać się z przewodnikiem na tematyczny spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej pt. “Poprzez zaułki żyrardowskiej fabryki” , który zostanie poprowadzony przez stowarzyszenie Projekt Miasto.

Zwieńczeniem pierwszej edycji Święta Lnu będzie pokaz mody lnianej na najdłuższej w Polsce drukarce sitodrukowej, który rozpocznie się o godz. 19.00. Kolekcja “Z lnianej szafy” została przygotowana przez rodowitą żyrardowiankę, Beatę Sodoś z tkanin lnianych dostępnych w Muzeum Lniarstwa.

Facebooktwitterredditpinterest