CDK rośnie jak na drożdżach

Ośrodek kultury, kino, galeria – to tylko część instytucji, jakie znajdą się w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie. Niedawno minął rok od rozpoczęcia budowy obiektu.
Fot. pruszkow.pl Centrum ma zostać oddane do użytku mieszkańców w 2017 roku.

Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie powstaje przy ul. Bohaterów Warszawy, na terenie Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowych. Niedawno minął rok od rozpoczęcia budowy. Kamień węgielny i akt erekcyjny wmurowano 5 listopada 2014 roku.

Swoją siedzibę będzie tu miał Miejski Ośrodek Kultury, Zespół Pieśni i Tańca Pruszkowiacy, w centrum znajdzie się również zaplecze Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowych (MZOS). Przewidywana jest też siedziba Inkubatora Przedsiębiorczości. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie nieco ponad 17 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa – ponad 13 tys. mkw.

W CDK zaplanowano salę widowiskową na 392 osoby z zapleczem scenicznym oraz salę audytoryjną na 210 miejsc. Nie zabraknie galerii, sali baletowej z szatniami, sali do rytmiki, muzyki, malarstwa i rzeźby oraz części gastronomicznej. Z kolei w części przeznaczonej dla MZOS znajdą się pomieszczenia do: masażu klasycznego i sportowego, fizykoterapii, kinezyterapii, hydroterapii i balneoterapii, siłownia izotoniczna i aerobowa, fitness, sala do ricocheta, szatnie z saunami i patio ze ścianką do wspinaczki. Natomiast zespół Pruszkowiacy będzie mógł w przyszłości korzystać m.in. z sali baletowej, garderoby i świetlicy.

W centrum znajdzie się też garaż podziemny z 181 stanowiskami. Na terenie przy budynku zaprojektowano teren do nordic walking, ścieżkę zdrowia, outdoor fitness, plac rekreacji, trasy rowerowe, strumyk oraz parking na 138 miejsc. Fasada budynku będzie wykonana z aluminium i szkła.

Inwestycję realizuje firma Strabag. Pochłonie ona 71 mln zł. Obecnie zaawansowanie prac wynosi 25 proc. Do tej pory udało się przebudować sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, które kolidowały z obiektem. Wzmocniono też podłoże gruntowe pod fundamentem budynku, zakończono konstrukcję żelbetonową garażu podziemnego, parteru i pierwszego piętra, wykonano izolację termiczną ścian zewnętrznych podziemia. Gotowe jest również przyłącze wodociągowe. W trakcie realizacji jest konstrukcja żelbetonowa drugiego i trzeciego piętra.

Termin zakończenia prac to 28 października 2017 roku. Będzie największa i najdroższa inwestycja miasta. Obecnie trwają procedury związane z wyborem zarządcy przyszłego Centrum.

Facebooktwitterredditpinterest