Obwodnica Błonia z poślizgiem

Wciąż trwają prace nad dokumentacją projektową obwodnicy Błonia. I wciąż nie wiadomo, kiedy ta inwestycja dojdzie wreszcie do skutku.
Fot. KG Zniszczoną drogę wojewódzką 579 ma zastąpić nowa obwodnica.

Obwodnica Błonia to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych nie tylko w tej gminie, ale i w całym naszym regionie. Obecnie natężenie ruchu samochodowego w miejscowości jest tak duże, że wprowadzenie nowych rozwiązań komunikacyjnych jest koniecznością.

W marcu informowaliśmy o tym, że trwają prace nad dokumentacją projektową przyszłej obwodnicy. Jak nas wówczas poinformował inwestor, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW), miała być gotowa do końca tego roku. Dziś już wiadomo, że tego terminu nie da się dotrzymać. Kiedy więc zakończą się prace? To pytanie zadaliśmy w błońskim ratuszu, ponieważ to gmina zajmuje się przygotowaniem dokumentacji. – Projekt z pozwoleniem na budowę będzie gotowy w połowie przyszłego roku – mówi sekretarz gminy Błonie Przemysław Kubicki. – Niestety, ale formalności związane z tak dużymi inwestycjami trwają niekiedy dużo dłużej niż ich fizyczna realizacja – dodaje.

Jest jeszcze jedna zła wiadomość – fakt, że projekt obwodnicy będzie gotowy, nie oznacza, że drogowcy od razu przystąpią do prac budowlanych. – Nie zapominajmy o tym, że na etapie wydawania zezwolenia na realizację inwestycji mieszkańcy również mają prawo protestować i najczęściej tak się dzieje – mówi rzecznik prasowy MZDW Monika Burdon.

Kolejnym problemem, który może wydłużyć rozpoczęcie budowy błońskiej obwodnicy są pieniądze. Dzisiaj w planach budżetowych województwa fundusze na tę inwestycję nie są zarezerwowane. Burdon: – Nawet nie wiem, o jakich kosztach mówimy. To jest pytanie do radnych sejmiku województwa. Jeśli tylko dokumentacja projektowa będzie gotowa, to będziemy rozważać dalsze krokami i zapewne etapami wprowadzać budowę do realizacji.

Jest jednak i światełko w tunelu. – Nie może być tak, że dokumentacja projektowa leży i nic się z nią nie dzieje, bo ona też ma określony termin ważności – mówi rzeczniczka MZDW. – Jak tylko projekt będzie gotowy, to na pewno przystąpimy do rozmów na temat etapowania budowy obwodnicy – obiecuje.

Facebooktwitterredditpinterest