Wilki w Puszczy Kampinoskiej

Po 50 latach do Puszczy Kampinoskiej powróciły wilki. O ich obecności poinformowały władze Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN).
Fot. kampinoski-pn.gov.pl Po raz ostatni wilka w Puszczy Kampinoskiej widziano ponad 50 lat temu.

Wilka w Kampinoskim Parku Narodowym po raz ostatni widziano w 1964 roku. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jego populacja w Polsce wzrosła, dlatego też pojedyncze osobniki lub małe watahy zaczęły zajmować nowe tereny. Obecność wilków w Kampinoskim Parku Narodowym udało się potwierdzić dzięki bezinwazyjnemu monitoringowi zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek.

Po raz pierwszy udało się zaobserwować gatunek blisko dwa lata temu, w grudniu 2013 roku. Pracownicy zespołu ds. nauki i monitoringu przyrody KPN uznali wówczas, że jest to osobnik migrujący. Jakiś czas później okazało się, że przedstawiciele tego gatunku zamieszkali w parku na stałe.

Wilki żyją z dala od osad ludzkich – w puszczańskich ostępach. Wykazują terytorializm (wyznaczają granice broniąc swojego terytorium przed innymi osobnikami własnego gatunku m.in. przez znakowanie odchodami). Wielkość ich terytorium zależy od dostępności pokarmu. Zazwyczaj żyją w grupach rodzinnych, w których jest ściśle określona hierarchia. Ich menu stanowią głównie ssaki średniej i dużej wielkości, a także drobne zwierzęta, np. gryzonie.

– Dorosłe wilki osiągają masę nawet 50 kg, samce (basiory) są o 10-20 proc. większe od samic. Na wolności dożywają do 10 lat. Fakt, że w naszym parku pojawiły się wilki dowodzi, że kampinoska przyroda jest w bardzo dobrej kondycji, a przybyłe drapieżniki uzupełnią brakujące ogniwo w łańcuchu pokarmowym kampinoskiego ekosystemu, przez co staną się naturalnym selekcjonerem i reduktorem populacji jeleniowatych i dzika w KPN – informują władze parku dodając, że wilk unika człowieka, nie stanowiąc tym samym dla niego zagrożenia.

Facebooktwitterredditpinterest