Delfinarium w Mszczonowie jednak powstanie?

Wraz ze zmianą rządu, pojawiła się szansa, że w Mszczonowie powstanie delfinarium. Taką nadzieję ma burmistrz gminy Józef Grzegorz Kurek.
Fot. Hans/pixabay.com Pojawiła się szansa, że delfinarium w Mszczonowie powstanie.

Kilka miesięcy temu w serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy o planach stworzenia w Mszczonowie delfinarium. Miałby to być pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Inwestorem jest spółka Mazowieckie Centrum Edukacji i Ochrony Mórz, która już zakupiła grunt o powierzchni 5,5 tys. mkw, nieopodal mszczonowskich term. To właśnie w tym miejscu ma powstać delfinarium. Inwestor chce je otworzyć w 2017 roku. Przekonuje jednocześnie, że będzie to „najnowocześniejszy, największy i najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt edukacyjny z delfinami w Europie”.

Zdaniem mieszkańców Mszczonowa i okolic byłaby to doskonała forma rozrywki zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także promocja regionu i wzrost zatrudnienia. W grę wchodziłaby również delfinoterapia, czyli leczenie chorób psychicznych i fizycznych u dzieci z pomocą delfinów, choć ta kwestia nie jest jeszcze przez inwestora przesądzona.

Natomiast planom budowy delfinarium w Mszczonowie zdecydowanie sprzeciwiły się organizacje broniące prozwierzęce. Ekolodzy przekonują, że trzymanie delfinów w takich obiektach wiąże się z ich cierpieniem i śmiercią, a samo delfinarium będzie cyrkiem, w którym prawa zwierząt przegrają z zyskiem inwestora. Zachęcili internautów do podpisania petycji wyrażającej sprzeciw wobec budowy. Podpisało ją kilkadziesiąt tysięcy osób. Ówczesny minister ochrony środowiska Mikołaj Grabowski ugiął się pod naciskiem protestów i nie wydał zgody na budowę.

Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek ma nadzieję, że sprawa nie jest ostatecznie przesądzona i nowy minister zmieni decyzję. – Poprzedni dyrektor generalny z Ministerstwa Środowiska wystąpił do gminy z pismem podważającym naszą decyzję środowiskową. My ustosunkowaliśmy się do tego dokumentu, wysłaliśmy odpowiedź i akurat w tym momencie nastąpiła zmiana urzędników. Obecnie oczekujemy na pismo od nowego dyrektora – mówi włodarz.

Na pytanie, czy fakt, że delfinarium w Mszczonowie nie powstanie jest przesądzony, burmistrz Kurek odpowiada: – Absolutnie nie. Przede wszystkim poprzedni pan dyrektor z ministerstwa w ogóle nie miał prawa podważyć naszej decyzji. Stało się tak dlatego, że minister Grabowski na Facebooku wypowiedział swoją prywatną opinię i potem chciał podlizać się przed wyborami elektoratowi, ale ja nie widzę do tego podstaw prawnych. Zobaczymy, jak się teraz zachowa nowy dyrektor.

Facebooktwitterredditpinterest