Mediateka w Grodzisku będzie imponująca

Wkrótce w Grodzisku Mazowieckim ma powstać mediateka. Kilka dni temu został ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przyszłego budynku.
Fot. biblioteka.grodzisk.pl Mediateka ma idealnie komponować się z istniejącą architekturą Grodziska.

Mediateka powstanie u zbiegu ul. Bartniaka i 3 Maja, tuż obok Parku Skarbków. Według założeń, będzie to interaktywne centrum edukacyjno-społeczne. Znajdzie się tu nowoczesna, multimedialna biblioteka ze stanowiskami do czytania książek i ebooków, słuchania muzyki, komputerami i konsolami do gier, a także miejsce spędzania czasu dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, multimedialne sale szkoleniowe, interaktywne centrum edukacyjno-społeczne. W mediatece ma być też wspierana aktywność fizyczna. Budynek będzie podzielony na dwie strefy funkcjonalne. Każda z nich będzie miała odrębne wejście. Na parterze będą organizowane wystawy, turnieje, warsztaty i spotkania. Na piętrze znajdzie się biblioteka.

Działalność mediateki będzie prowadzona we współpracy m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Urzędem Pracy, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświaty i lokalnymi przedsiębiorcami. Dzięki temu, działania pracowników placówki będą też ukierunkowane na rozwiązywanie określonych problemów grup społecznych zagrożonych wykluczeniem, zwiększy się skuteczność ich wsparcia.

W konkursie na wykonanie koncepcji architektonicznej budynku wzięło udział pięć firm. Zwyciężyła pracownia Enone Architektura i Design z Pabianic, która w nagrodę otrzymała 15 tys. zł. Do największych zalet projektu sąd konkursowy zaliczył m.in. wykorzystanie istniejącego układu komunikacyjnego, sposób zagospodarowania działek oraz rozwiązania w sali zajęć ruchowych z zapleczem. Natomiast kilka dni temu został przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Przed rozpoczęciem budowy mediateki mają zostać wyburzone budynki przy ul. Bartniaka 24. Sam obiekt będzie piętrowym budynkiem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wokół znajdą się elementy małej architektury i dużo zieleni. Powstanie również parking. Inwestycja ma spełniać kryteria programu Lemur, co oznacza, że budynek będzie energooszczędny i będą w nim wykorzystywane odnawialne źródła energii. Przewidywany termin rozpoczęcia inwestycji to lata 2016-2017

Na budowę mediateki władze Grodziska będą starać się o pozyskanie środków finansowych z Unii Europejskiej.

Facebooktwitterredditpinterest

2 komentarzy dla “Mediateka w Grodzisku będzie imponująca

  1. Niechcę się czepiać ale powinno być “został ogłoszony przetarg” zamiast “został przetarg”. Proszę o korektę.