Zdzisław Sipiera – nowym wojewodą mazowieckim

Ma 56 lat, wyższe wykształcenie i właśnie został nowym wojewodą mazowieckim. Zdzisław Sipiera, dotychczasowy starosta pruszkowski zastąpił na tym stanowisku Jacka Kozłowskiego.
Fot. premier.gov.pl Zdzisław Sipiera (czwarty od lewej strony) podczas uroczystości wręczenia nominacji na stanowisko wojewody.

Zdzisław Sipiera urodził się w 1959 roku. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego (AWF), kształcił się również na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Pracował m.in. jako nauczyciel, był dyrektorem jednej z pruszkowskich szkół. W latach 1998-2002 pełnił funkcję starosty pruszkowskiego. Ponownie na to stanowisko został wybrany w 2014 roku. Z Pruszkowem jest związany od urodzenia.

Do tej pory pracował m.in. jako naczelnik wydziału oświaty w urzędzie dzielnicy Żoliborz, prowadził również własną działalność gospodarczą. Był członkiem Porozumienia Centrum, a w 2001 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Sprawował funkcję radnego miasta Pruszków i powiatu pruszkowskiego. Był też wiceburmistrzem dzielnicy Praga Północ i Wola w Warszawie.

Opinie na temat jego działalności są podzielone. Kilkanaście lat temu, gdy zespół tańca ludowego Pruszkowiacy musiał opuścić dotychczasową siedzibę, Sipiera wskazał nowe lokum…na terenie szpitala psychiatrycznego w Tworkach. Z kolei na Pradze Północ doprowadził do likwidacji gabinetów stomatologicznych w szkołach. Znacznie lepiej ocenia się ostatni okres jego działalności jako starosty powiatu pruszkowskiego. Doprowadził do udrożnienia ruchu samochodów wokół siedziby starostwa, tworząc nowe miejsca parkingowe. Uruchomił też nowoczesny Wydział Obsługi Mieszkańców (WOM).

Na stanowisko wojewody mazowieckiego premier Beata Szydło powołała Sipierę we wtorek, 8 grudnia. – Kierujcie się dewizą, która przyświeca rządowi: praca, pokora i służenie obywatelom – powiedziała szefowa rządu podczas uroczystości powołania 16 nowych wojewodów. Jak zaznaczyła, dołączają oni do „rządowej drużyny”. – Wszyscy razem jesteśmy powołani do tego, aby wspólnie realizować program naprawy i dobrej zmiany, jakiej oczekują Polacy – podkreśliła Szydło. Premier zaznaczyła, że nowi wojewodowie muszą także współpracować z samorządami.

Zdzisław Sipiera zastąpił na stanowisku wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat.

Facebooktwitterredditpinterest