Największy ośrodek leczenia mukowiscydozy w Dziekanowie [WIDEO]

W szpitalu w Dziekanowie Leśnym powstanie nowe Centrum Leczenia Mukowiscydozy. Będzie to największy tego typu ośrodek w Polsce.
Fot. pixabay.com Ośrodek w Dziekanowie będzie najnowocześniejszą placówką tego typu w Polsce.

Mukowiscydoza to ciężka, genetyczna choroba dotykająca jedno na cztery tysiące narodzonych dzieci. To właśnie z myślą o nich w szpitalu w Dziekanowie Leśnym powstaje nowe centrum leczenia tego schorzenia. Uruchomienie ośrodka jest możliwe dzięki współpracy pomiędzy Instytutem Matki i Dziecka (IMiD), samorządem województwa, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą oraz dziekanowską lecznicą. Będzie to największy w Polsce, a zarazem jedyny na Mazowszu dziecięcy ośrodek leczący mukowiscydozę. Koszt inwestycji szacowany jest na około 9 mln zł. Środki na ten cel przekaże samorząd województwa mazowieckiego.

Pierwsi pacjenci powinni skorzystać z oferty centrum w drugiej połowie tego roku. Ośrodek powstanie w istniejącym skrzydle szpitala. Opiekę medyczną będzie sprawować zespół, który dotychczas zajmował się tą chorobą w Zakładzie Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

To właśnie ta placówka jest obecnie największym ośrodkiem leczenia mukowiscydozy. Z jego pomocy korzysta około czterystu małych pacjentów. Niestety, warunki ambulatoryjne są bardzo trudne, a hospitalizacja odbywa się w ramach oddziału pediatrycznego.

– Podążamy za światowym trendem w leczeniu mukowiscydozy, zgodnie z którym duże ośrodki naukowe posiadają swoje oddziały kliniczne na bazie szpitali. Instytut Matki i Dziecka od lat pełni rolę centrum wiedzy i doświadczenia na temat leczenia mukowiscydozy w Polsce, dlatego zawarcie współpracy ze szpitalem w Dziekanowie jest naturalnym, kolejnym krokiem w rozwoju naszego ośrodka. Wierzę, że znacznie lepsze warunki lokalowe, jakie pacjenci będą mieli w Dziekanowie Leśnym przyczynią się do bardziej skutecznego leczenia chorych i do rozwoju prac badawczych nad mukowiscydozą – mówi dyrektor IMiD Tomasz Maciejewski.

Ośrodek leczenia mukowiscydozy powstanie w pawilonie IVA szpitala w Dziekanowie. Zostanie on gruntownie wyremontowany, dostosowany do obowiązujących standardów i w pełni wyposażony. Obiekt będzie także pozbawiony barier komunikacyjnych, dzięki czemu osoby niepełnosprawne nie będą miały problemów z poruszaniem się po nim. Remont obejmie wszystkie poziomy i pomieszczenia. W sumie zmodernizowanych zostanie ponad 1800 mkw.

Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego, szpital w Dziekanowie Leśnym to doskonała lokalizacja dla ośrodka leczącego dzieci z niewydolnością oddechową. Zielone otoczenie, wyjątkowy mikroklimat na pewno będą sprzyjały szybszej rekonwalescencji małych pacjentów. Jednak samo otoczenie to nie wszystko. Dla zapewnienia odpowiedniej opieki pacjentom potrzebna jest wysoko wyspecjalizowana kadra medyczna. I taka właśnie ma leczyć w nowym centrum. W budynku znajdzie się także pierwsza w Polsce nowoczesna poradnia leczenia mukowiscydozy przyjmująca pacjentów w systemie rooming-in.

Centrum będzie dysponować profesjonalną aparaturą pozwalającą na prowadzenie diagnostyki chorób układu oddechowego oraz działalności naukowo-dydaktycznej. Dla rodziców małych pacjentów dostępne będą pokoje hotelowe oraz punkt wsparcia socjalnego prowadzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Ośrodek zajmie w sumie trzy kondygnacje. Na parterze znajdą się pokoje czasowego pobytu rodziców pacjentów, pracownie badań czynnościowych, a także szatnie dla personelu. Oddział pobytowy zlokalizowany zostanie na pierwszym piętrze. Znajdzie się tam dwanaście pokoi, umożliwiających jednoczesną hospitalizację nawet 20 pacjentów, w tym nawet 12 z mukowiscydozą. We wszystkich salach chorych będą osobne łazienki. Na drugim piętrze planowane jest utworzenie ambulatorium w systemie rooming-in. Znajdą się tam także pokoje badań dla pacjenta z rodziną, punkt pielęgniarski, pokoje diagnostyczno-zabiegowe, a także pomieszczenia biurowe.

Facebooktwitterredditpinterest