Supernowoczesna komunikacja do Błonia, Leszna, Kampinosu? Będzie, będzie. Za jakieś 10 lat

Władze powiatu warszawskiego zachodniego pracują nad stworzeniem supernowoczesnego środka transportu. Ma to być zupełnie nowa linia komunikacyjna dla podwarszawskich miejscowości.
Fot. pwz.pl Porozumienie w sprawie powstania nowej linii zainteresowane samorządy zawarły w 2013 roku.

O stworzeniu nowego rozwiązania komunikacyjnego dla zachodniej części Mazowsza mówi się od kilku dobrych lat. Trasa miałaby prowadzić z Warszawy (od osiedla Chrzanów na warszawskim Bemowie, gdzie wkrótce swój końcowy przystanek będzie miało metro) przez m.in. Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Leszno, Błonie, Kampinos do Sochaczewa. Usprawnienie obsługi komunikacyjnej wzdłuż ściany Kampinoskiego Parku Narodowego jest konieczne, głównie ze względu na stale wzrastającą liczbę mieszkańców. Ale korzyści związanych z nową inwestycją byłoby znacznie więcej. Stanowiłaby nie tylko doskonałą alternatywę dla ciągle zakorkowanych okolicznych dróg, ale także mogłaby stać się impulsem rozwojowym dla całego powiatu warszawskiego zachodniego i sochaczewskiego, przyczyniłaby się też do wzrostu cen lokalnych gruntów.

Inicjatorem powstania nowego, niskoemisyjnego środka transportu, który szybko i bez korków pozwoliłby dotrzeć do stolicy, były władze powiatu warszawskiego zachodniego. A właściwie wszystko zaczęło się od pomysłu Anny Markert i Krzysztofa Zgierskiego, którzy opracowując plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie Chrzanowa, poddali myśl połączenia linii budowanego metra z Sochaczewem. Starosta powiatu warszawskiego zachodniego podjął temat i wspólnie z wójtami i burmistrzami terenów, przez które będzie przebiegać linia, złożył wniosek do planu rozwoju Mazowsza i do studium rozwoju Warszawy. Opracowano także wstępną koncepcję linii komunikacyjnej – te działania podjęto w 2010 roku. Zastanawiano się wówczas, czy będzie to pociąg, pod uwagę brano szynowóz i tramwaj.

W celu realizacji pomysłu poczyniono pierwsze kroki. W 2013 roku większość samorządów, przez teren których miałaby przebiegać przyszła linia, zawarło w tej sprawie porozumienie. Chodziło o wyasygnowanie funduszy na stworzenie wstępnego studium wykonalności inwestycji. Nad dokumentem pracował m.in. dr Andrzej Brzeziński z Politechniki Warszawskiej. Co wykazało studium? – Ze wstępnych analiz wynika, że najbardziej optymalnym środkiem komunikacji będzie autobus zasilany elektrycznie, który biegnie po specjalnie wydzielonym torze. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Anglii i dobrze się sprawdza – wyjaśnia wicestarosta powiatu warszawskiego zachodniego Paweł Białecki. Zaznacza jednocześnie, że realizacja akurat tego wariantu nie jest jeszcze przesądzona, ale jest najbardziej prawdopodobna.

Wiadomo, że proces uruchomienia linii będzie bardzo długi. Na jakim etapie obecnie jest realizacja pomysłu? – Rozmawiamy. Nawet dzisiaj (w poniedziałek, 25 stycznia – przyp. red.) odbyło się w tej sprawie spotkanie z prezydentem Wojciechowskim – mówi starosta Białecki. – To jest skomplikowana materia, a całość realizacji przewidziano na około dziesięć lat – dodaje. Władze prowadzą w tej sprawie również rozmowy z marszałkiem województwa mazowieckiego m.in. pod kątem wyłonienia przyszłego operatora. Być może będzie to WKD.

Dokładnie nie wiadomo jeszcze, jakie koszty wchodziłyby w grę podczas uruchomienia nowego środka transportu. Wiadomo, że będą one niemałe, dlatego też konieczne będą starania o pozyskanie dofinansowania, najprawdopodobniej z Unii Europejskiej. Cały pomysł zyskał poparcie marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, a realizacja inwestycji została wpisana do strategii rozwoju województwa.

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “Supernowoczesna komunikacja do Błonia, Leszna, Kampinosu? Będzie, będzie. Za jakieś 10 lat