Trasa S7: Wniosek o decyzję środowiskową do końca kwartału

Mimo ogromnych oczekiwań ze strony kierowców, niewiele dzieje się w sprawie rozbudowy trasy S7 z Warszawy w kierunku Łomianek. Nic nie wskazuje na to, aby droga powstała wcześniej niż w 2022 roku.
Fot. pixabay.com Kierowcy pojadą nowym odcinkiem krajowej "siódemki" dopiero w 2022 roku.

Przygotowania do rozbudowy trasy S7 trwają od wielu lat. To niezwykle ważna inwestycja, która nie tylko ułatwiłaby życie kierowcom podróżującym z Warszawy na północ Polski, ale także osobom korzystającym z lotniska w Modlinie. Rozwój tego portu bowiem też powoduje znaczny wzrost ruchu na krajowej „siódemce”. Rozbudowana trasa przyczyni się również do udrożnienia wiecznie zatkanych Łomianek. Jednak nie ma co się łudzić – rozbudowa S7 szybko nie nastąpi. Problemem są protesty mieszkańców oraz wysoki koszt inwestycji. Budowa ma pochłonąć aż trzy miliardy złotych.

W serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy już, że oddanie „warszawskiego” odcinka S7 jest planowane dopiero za sześć lat. Dlaczego tak późno? – Termin oddania trasy do użytku jest uzależniony od przyznania finansowania, jak również przebiegu procesu przygotowania inwestycji, w tym uzyskania poszczególnych decyzji oraz przebiegu postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje zadania ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych (PBDK). W projekcie PBDK 2014-2023 budowa S7 na odcinku Warszawa-Czosnów została wskazana do realizacji w latach 2018-2022 – mówi Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA. – Najistotniejszą kwestią jest kompleksowa analiza rozważanych rozwiązań wariantowych pod względem środowiskowym, technicznym i ekonomicznym, a także przyszłego sposobu realizacji inwestycji pod kątem minimalizacji utrudnień w fazie budowy – dodaje.

Tak odległy termin oddania trasy do użytku kierowców nie oznacza, że w kwestii jej budowy nic się nie dzieje. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest w trakcie przygotowań materiałów do wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej. Ma on zostać złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) do końca pierwszego kwartału tego roku.

Trwa również ustalanie szczegółów dotyczących trasy. Obecnie drogowcy zastanawiają się, czy w ramach budowy mogłyby powstać specjalne wykopy zamiast znacznie droższych, wcześniej planowanych tuneli. W tej sprawie zlecono wykonanie ekspertyzy firmie Trakt z Katowic. – GDDKiA chce mieć całkowity obraz możliwości realizacji inwestycji, tak ważnej z punktu widzenia użytkowników dróg. W związku z tym Generalna Dyrekcja zleciła opracowanie alternatywnych wariantów przebiegu trasy S7 przez dzielnice Bielany i Bemowo zakładające prowadzenie projektowanej drogi ekspresowej w wykopie i po powierzchni terenu z półtunelowymi ekranami akustycznymi. Aktualnie w opracowaniu są wyniki wykonanej analizy – mówi Jan Krynicki.

Facebooktwitterredditpinterest