Andrzej Struj – szósta rocznica śmierci Bohatera [WIDEO]

W środę, 10 lutego mija szósta rocznica śmierci Andrzeja Struja – warszawskiego policjanta, który został śmiertelnie raniony nożem przez chuliganów. Funkcjonariusz osierocił dwoje dzieci.
Fot. policja.waw.pl 10 lutego mija sześć lat od tragicznych wydarzeń.

Andrzej Struj nazywany przez kolegów Strusiem służył w stołecznej policji przez 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym. W jednostce, w której służył miał doskonałą opinię.

10 lutego 2010 roku, przebywając na urlopie wypoczynkowym, wracał z zakupów z centrum handlowego na warszawskiej Woli. To właśnie wtedy zauważył na przystanku dwóch pijanych, awanturujących się mężczyzn. Zwrócił im uwagę, po czym wsiadł do tramwaju. W odpowiedzi bandyci rzucili w pojazd koszem na śmieci tłukąc w nim szybę. Struj natychmiast zareagował. Polecił motorniczemu zatrzymać tramwaj, a sam próbował obezwładnić jednego z chuliganów. Nie udało mu się, ponieważ z pomocą bandycie przyszedł jego kolega, który odciągnął policjanta. Jeden z chuliganów – Piotr Równy przytrzymał Struja, a w tym czasie jego kolega Mateusz Nowak zaatakował go nożem. Ciosy okazały się śmiertelne, mimo błyskawicznie podjętej reanimacji dwie godziny później Struj zmarł w szpitalu.

Na pogrzebie policjanta był obecny m.in. ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, komendant główny policji Andrzej Matejuk i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tramwaje Warszawskie ufundowały pamiątkową tablicę, która została umieszczona w kapliczce znajdującej się obok przystanku, gdzie doszło do zabójstwa.

Za swoją postawę Andrzej Struj został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi za Dzielność, Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” i Honorową Odznaką Zasługi im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. Został również awansowany do stopnia podkomisarza. Zabójców natomiast skazano na 15 i 25 lat pozbawienia wolności.

Andrzej Struj osierocił dwie córki – Krystynę i Monikę. Gdy zginął, miały zaledwie po kilka lat. Obecnie są podopiecznymi fundacji „Dorastaj z nami”, która pomaga sierotom po rodzicach pełniących służbę publiczną. Każdy, kto chciałby wesprzeć fundację może to zrobić np. poprzez przekazanie 1 proc. swojego podatku. Numer KRS fundacji to 361265.

W środę, 10 lipca na przystanku tramwajowym Fort Wola, na którym doszło do morderstwa odbędą się uroczystości upamiętniające policjanta i jego bohaterską postawę.

https://www.youtube.com/watch?v=_BnQNy9mlIo

Wideo Fundacja Dorastaj z Nami

Facebooktwitterredditpinterest