Medialna kariera grodziskich tragarzy

Mimo że swoją pracę wykonują od trzech lat, to dopiero kilka dni temu zrobiło się o nich głośno w ogólnopolskich mediach. Mowa o grodziskich tragarzach, którzy pomagają przenosić bagaże i inne ciężkie przedmioty przez kładkę PKP.
Fot. Facebook/Grodzisk Mazowiecki Panowie pomagający mieszkańcom Grodziska niestrudzenie pracują przez osiem godzin dziennie.

Z pewnością nie jest to lekka praca. Panowie, którzy pomagają mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego przechodzić przez kolejową kładkę, noszą dziecięce wózki, rowery, torby podróżne czy z zakupami. Pracują na mrozie, w deszczu, przy wietrze. I tak prawie od trzech lat. Od czasu rozpoczęcia remontu kładki i budowy tunelu przy dworcu PKP zatrudnił ich burmistrz Grzegorz Benedykciński. Ostatnio zapowiedział, że zostaną już na stałe, ponieważ ich praca doskonale się sprawdza.

Skąd taki pomysł? Wszystko z powodu notorycznie psujących się wind zainstalowanych przez PKP PLK, z których teoretycznie mogą korzystać osoby niepełnosprawne, rodzice z dziećmi w wózkach czy rowerzyści. W praktyce nie jest to jednak proste, ponieważ windy nie zawsze funkcjonują jak należy. To właśnie wtedy można skorzystać z pomocy pana Grzegorza i jego kolegów, którzy chętnie pomagają grodziszczanom dostać się na peron lub drugą stronę miasta. Każdego dnia (z wyjątkiem niedziel) w godzinach 7.00 – 15.00 po obu stronach kładki pracuje dwóch mężczyzn. W sumie grodziski ratusz zatrudnił w ramach prac interwencyjnych trzy bezrobotne osoby. Zarabiają około 1700 zł na umowę o pracę i mają zapewniony w ciągu dnia ciepły posiłek.

– Byłem zarejestrowany w urzędzie pracy, później poszłem do burmistrza i powiedziałem: ”Panie burmistrzu, nie mam pracy. Mówi: to zaraz będziesz miał pracę” – opowiada w reportażu Filipa Chajzera wyemitowanym w programie Dzień Dobry TVN jeden z tragarzy pan Jerzy.

Nie tylko ta stacja telewizyjna zainteresowała się sprawą zatrudnienia osób przenoszących ciężkie przedmioty w Grodzisku. Materiał na ten temat wyemitowała również m.in. Superstacja, Radio Kolor, RMF FM, opisał portal portal transport-publiczny.pl. Skąd takie zainteresowanie? Komentarze internautów nie pozostawiają wątpliwości. „Panowie tragarze – mój szacunek. To jest przykład mądrej polityki. Ludzie znaleźli potrzebną innym pracę, nie siedzą na zasiłkach, robią (w przeciwieństwie do większości urzędników) coś pożytecznego i prócz pieniędzy dostają szacunek i poczucie, że są dla innych ważni”, „Burmistrzowi Grodziska gratuluję pomysłu i proszę o użyczenie tej technologii “know-how” Warszawie”, „Bywam sporadycznie w Grodzisku i zawsze z przyjemnością obserwuję panów pomagających podróżnym. Nie tylko przenoszą bagaże, ale także wskazują przyjezdnym drogę do archiwum czy sądu. Są dobrą wizytówką miasta” – takie opinie przeczytać na portalu gazeta.pl

A co na ten temat sądzą Czytelnicy wwwzachodniemazowsze.info? Tradycyjnie czekamy na komentarze pod artykułem.

Facebooktwitterredditpinterest